"Bizi bu noktaya getiren gençliğin gücü"

Bizi bu noktaya getiren gençliğin gücü

RÖPORTAJ: Bade ÇAKAR
FOTOĞRAFLAR: Serkan ŞEDELE
SAÇ: Erdem KIRAMER


JÜLİDE ERDOĞAN (TOPLUM GÖNÜLLÜLERİ VAKFI GENEL MÜDÜRÜ)
BİLAL ŞANLI (TOG GÖNÜLLÜSÜ)


2002 yılından beri gençlerin güçlendirilmesi adına çalışan Toplum Gönüllüleri Vakfı'nın (TOG)bu yıl 11'incisini düzenleyeceği TOG Bazar, Yapı Kredi Crystal kart ana sponsorluğunda, 30 Mayıs Salı günü Esma Sultan Yalısı'nda gerçekleşiyor. Toplumsal barışa ulaşmak için merak eden ve araştıran genç bireylerin gelişimine destek verecek olan TOG Bazar, 11. yılında vakfın 'Yaşam Boyu Öğrenme' ilkesi hakkında farkındalık yaratmayı amaçlıyor. Toplum Gönüllüleri Vakfı Genel Müdürü Jülide Erdoğan ile bir araya gelerek etkinlik hakkında konuştuk. Ayrıca sanat ve cemiyet dünyasından ünlü ismin 'Yaşam Boyu Öğrenme' teması ile ilgili kendi deneyimlerini paylaştılar.


TOG'daki göreviniz ve vakıfla bir araya gelişiniz nasıl oldu?


2001 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi'nden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Kalkınma İktisadı ve İktisadi Büyüme Ana Dalı Bölümü'nde Yüksek Lisans programını 2004 yılında tamamladım. Yüksek lisans programımı bitirdikten sonra 2 sene Beykent Üniversitesi'nde öğretim görevlisi olarak çalıştım, lakin bir yandan sürdürdüğüm sivil toplum alanına yönelmeyi tercih ettim. 2004 yılından bu yana Beyoğlu Yerel-Sivil Güç Birliği Merkezi, Kadın Emeğini Değerlendirme Vakfı, Beyoğlu Gençlik Merkezi, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı olmak üzere Türkiye'nin önde gelen sivil toplum inisiyatiflerinde, kuruluşlarında aktif olarak çalıştım. 2010 yılından bu yana da Toplum Gönüllüleri Vakfı'nda çalışıyorum. 2016 yılından bu yana da Genel Müdür olarak sorumluluğumu devam ettirmekteyim.


TOG Bazar, 11 yıldır devam eden bir proje. Amacı tam olarak nedir?


TOG Bazar bir alışveriş festivalinden öte, ünlü markaları gençler için bir araya getiren, bunu 11 yıldır çok büyük bir özenle hayata geçiren bir dayanışma ve sürdürülebilirlik ortamıdır. Başlangıçtan bugüne her yıl Bazar'a katılan markalar olduğu gibi, aramıza yeni katılan markalarda var. Burada ortak nokta 1 tam gün süren bu etkinlikte Toplum Gönüllüleri Vakfı ve gençler için bir araya gelmektir. TOG Bazar, yıllar içinde pek çok STK için örnek bir kaynak yaratma etkinliği oldu, böyle anlamlı bir alanda model olmak bizim için çok değerli. Şeffaf ve hesap verebilir olmak Toplum Gönüllüleri'nin vazgeçilmez bir ilkesi, bağımsız denetimden geçmiş mali tablolarımız internet sitemizde düzenli olarak yer alır. 10 yıl önce 57 firmanın katılımı ile başlattığımız TOG Bazar 11. yılında 150 firmanın katılımı ile gerçekleşecek. TOG Bazar, yetişkin gönüllü ekibimizin özen ve titizlikle genç gönüllülerin çalışmalarına destek vermek amacı ile hayata geçirilen örnek bir projedir.

BİZE ULAŞIN