"Bu meslekte gelişim hiçbir zaman bitmiyor"

Bu meslekte gelişim hiçbir zaman bitmiyor

Röportaj: Bade ÇAKAR
Fotoğraflar: Canan YETİŞTİ SATKIN


Doktorlardan oluşan yönetim kadrosuyla dikkat çeken Academic Hospital'ın Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Çağlar Batman, Türkiye'de çocuklarda ilk biyonik kulak ameliyatını gerçekleştiren isim. Babasının izinden giderek doktor olmaya karar veren Batman, mesleğiyle adeta evli. İyi bir doktorun her zaman kendisini geliştirmesi gerektiğine inanan ve öğrencilerine de bunu öğreten Prof. Dr. Çağlar Batman ile biyonik kulak ameliyatından doktorluk mesleğindeki ilk anılara kadar konuştuğumuz keyifli bir söyleşi gerçekleştirdik.


Çağlar Bey, öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? İş hayatına ne zaman, nerede başladınız?
Çağlar Batman:
Ben Türk Eğitim Derneği Ankara Koleji mezunuyum. Daha sonra Hacettepe Tıp Fakültesi'ne girdim. Bitirdikten sonra bir mecburi hizmet süresi sonra yine Hacettepe'de kulak burun boğaz ihtisası asistanlığı yaptım. Askerlikten sonra kısa süre devlet hizmeti sonra da Marmara Üniversitesi'ne transfer edildik.


Her zaman doktor mu olmak istediniz? Kulak burun boğaz alanında uzmanlaşmaya nasıl karar verdiniz?
Batman:
Aslında ilk düşüncem değildi. Benim dönemimde yeni açılan ODTÜ Endüstri Mühendisliği'ni istiyordum. O Türkiye'deki ilk programdı. Ancak babam da hekimdir, şu an üç kuşak hekimiz. Babamın yönlendirmeleriyle tıbbı seçtim. 3. ve 4. sınıfta görüştüğüm birkaç hocamız bize neleri seçmememiz gerektiğini söyledi. Ben de tercih etmemem gerekenleri çıkarttığımda, kulak burun boğazı seçmeye karar verdim.


Academic Hospital ile bir araya gelişiniz nasıl oldu?
Batman:
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesiyim. Şu anda tıp fakültesinde KBB Anabilim Dalı Başkanlı'ğını yönetiyorum. Academic Hospital, aslında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin bir kuruluşuydu. Ancak muhtemelen yönetim problemlerinden dolayı epeyce zor duruma düştü. İflas etme durumundaydı. Kendini mesleğinde ispat etmiş bir isim olan Sayın Prof. Dr. Neşe Kavak ile hareket ederek, vakfın Academic Hospital'daki hisselerini birkaç arkadaşımızla alma kararı aldık. Şu an Neşe Kavak Yönetim Kurulu Başkanı olarak çalışıyor, ben de Yönetim Kurulu Üyesi'yim. Bu şekilde götürüyoruz. Hakikaten gördük ki bunun sürdürülebilirliği Tıp Fakültesi Vakfı tarafında yokmuş. Fakat biz kendi bilgi birikimimizi, kendi gayretlerimizi ortaya koyduğumuzda, bu kurum yaşayabilir bir kurum haline geldi. İflas eşiğinde olan bir şirketi çok çok daha iyi bir seviyeye getirdik.

BİZE ULAŞIN