“En belirgin özelliğim gerçekçi oluşum”

“En belirgin özelliğim gerçekçi oluşum”

Röportaj: Gülçin İŞLER FIRAT
Fotoğraflar: Koray IŞIK


Kitaplarıyla akıllara kazınan, insanlara farkındalık kazandıran ve yaşadığı çevreye son derece duyarlı bir yazar Azra Kohen. Asıl mesleği psikologluk olan Kohen, daha çok kişiye ulaşma ihtiyacından doğan yazma dürtüsüne teslim olarak bundan yaklaşık 2 yıl önce ilk kitabı 'Fi' ile okuyucularıyla buluşmuştu. Kısa sürede çok okundu 'Fi' ve serinin diğer kitapları 'Çi' ve 'Pi' de bu başarıyı takip etti. Yazar, kısa bir aradan sonra 'Aeden' ile yeniden, merakla kitabını bekleyen okurunun karşısına geçti. 5 Aralık 2016'da okur ile buluşan 'Aeden'nin satışları 100 bini geçti ve halen bestseller listesinde. Azra Hanım bu başarıdan çok mutlu ama sadece kitapları iyi sattığı için değil, okunduğu ve anlaşıldığı için... Kendisiyle bir araya gelerek hem hayatına dair, hem kitaplarının başarısını konuştuğumuz keyifli bir sohbet gerçekleştirdik; hem de son kitabı 'Aeden'ne Hollywood'dan gelen film teklifini konuştuk.


Azra Hanım, Fi, Çi, Pi kitaplarında yakaladığınız başarıdan sonra son kitabınız Aeden de en çok satanlar listesinde. Ne hissediyorsunuz?


Azra Kohen: Fi, Çi, Pi'nin başarısının bir tesadüf olmadığını, doğru yolda olduğumu ve en önemlisi topladığım bilgilerin binlerce kişi tarafından özümsenmeye hazır olduğunu Aeden gösterdi bana. Aeden gibi kalın, içi bilgi dolu ama çok sürükleyici bir hikayenin böylesine sevilmiş olması çok umut verici. Artık değerlerimizi koruyacağımız, anlamların peşine düşeceğimiz bir geleceğin kapısında olduğumuzu hissediyorum.


Aeden'i kaleme alırken yola çıkış amacınız neydi?


Kohen: Hayatımıza sahip çıkmak... İnsan organizması, hayatına sahip çıkabilmek için dizayn edilmiş bir organizmadır. Eğer bunun farkına varırsa doğru anlamda gelişir, evrilir ve tekamül yolunda adım adım ilerler. Ama bunun farkına varmazsa da kendi kurduğu bu gelişemeyen sistemin içinde yok olacağını düşünüyorum.

BİZE ULAŞIN