Kilo kaybının yaşlandırıcı etkileri

Hepimiz daha ince, daha fit ve bununla birlikte daha genç görünmek istiyoruz. Ancak hızlı ve aşırı kilo kaybının erken yaşlandırdığını biliyor musunuz?

Yeni bir yıla girerken, yeni yıl kararlarınız arasında kilo vermek varsa, dikkat! Sakın ha, kontrolsüz bir biçimde kilo vermeye kalkmayın. Kilo verip güzelleşeyim derken, erken yaşlanmanın pençesine düşmeyin! Çünkü kilo kaybının da yaşlandırıcı etkileri var. Aşırı kilo verdiğinizde, yüz ihtiyacı olan yağdan mahrum kaldığında sadece gözler sarkık ve çukur bir görünüm kazanmaz deri de destek dokuyu kaybettiği için sarkar. Gölgeler oluşur, göz çevreleri morarır çünkü ışığı yansıtacak yağ kalmamıştır. Yüzün orta bölgesindeki yağ eksikliği yanakların burunla birleştiği bölgelerde ve dudak kenarlarında derin kıvrımların oluşmasına sebep olur. Kilo kaybı etkilerini çene hattı ve boyunda da gösterir, daha yumuşak ve gevşek görünürler. Yüzden giden kilolar her zaman yanakları etkiler. Yanakların belirgin ve pürüzsüz olması için daima yağ gerekir. Yağ eksikliği onları cılız ve çökük gösterir.

Hacim kaybına çözüm olarak birkaç yaklaşım vardır öncelikle cerrahi bir müdahale isteyip istemediğinize karar vermelisiniz. Enjeksiyonlar geçici çözümlerdir, bazısı birkaç ay bazısı bir yıl etkilidir ve oldukça etkili sonuçlar yaratırlar. Yüzün orta bölgesindeki yağ kaybı ve depresyonun sebep olduğu mor halkalar, gözaltı torbaları ve çöküntülerde hyalüronik asit dolgular kullanılabilir. Dolgular kayıp hacmi yerine koyar ama cilt sarkmaları sadece yüz germe ameliyatıyla ortadan kaldırılabilir.

HACİM KAYBINI ENGELLEYİN

Yağ kaybı doğal yaşlanma sürecinin bir parçasıdır ve bunu önlemek için -özellikle yanaklarda- yapılabilecek sayılı miktarda işlem vardır. Ama sürekli olarak diyet yaparsanız yüzünüzü ihtiyacı olan yağlardan iyice uzak tutmuş ve yaşlanma sürecini hızlandırmış olursunuz. Uzmanlar, büyük miktarlarda kilo kaybı ya da kilolara karşı vermekte olduğunuz bitmek bilmeyen savaş siz daha ne yaptığınızı fark edemeden yüzünüzü çok daha yaşlı göstermeye başlayabileceğini söylüyor. Yüz yağı eksildiğinde sönmüş bir balona benzer. Yağ bir kez eksilince geri dönmesi çok zordur, cilt tutunduğu dokuyu yitirdiği için sarkmaya başlar. Uzmanlar, "Yüzünüzü bir balon gibi düşünün" diyor. Balon hava kaçırırsa süner ve kırışır. 30'lu ve 40'lı yaşlardaki yağ kaybı yüzünüzü çökertir, 50 ve 60'lı yaşlarda ise derileriniz sarkmaya başlar.

Şah YAYCI

BİZE ULAŞIN