DR. Philippe Kestemont “Yaşlanan bir yüzü gizleyemezsiniz”

Ünlü Fransız cerrah Dr. Philippe Kestemont, Türk hekimlerine boyun estetiği konusunda bilgi vermek için geçtiğimiz hafta İstanbul’daydı. Hem plastik cerrahi hem de baş-boyun cerrahisi konusunda uzman olan Kestemont, estetikte ‘Fransız dokunuşu’nu anlattı

Röportaj: Nazan Ortaç

Bir dolgu ve botokstan mimikleri donan Hollywood yıldızlarına bakın; bir de doğal yaş alan Fransız yıldızlarına... Aradaki farkı 'Fransız dokunuşu' yaratıyor. Ülkenin en iyi ve en ünlü plastik cerrahlarından Dr. Philippe Kestemont, geçtiğimiz hafta bir kongre için geldiği İstanbul'da Şamdan Plus'a yüzü değiştirmeden gençliği koruyabilmenin önemini anlattı.

Öncelikle sizi tanıyabilir miyiz? Hangi amaçla Türkiye'desiniz?
Nice'te plastik yüz cerrahı olarak çalışıyorum. Üniversitede de anatomi eğitimi veriyorum. Uzmanlık alanımla ilgili olarak da birçok kongre ve kurs düzenliyorum. 'Yüzün Alt 1/3 'ün Anatomisi ve Komplikasyonları' konusunda Türk doktorlara eğitim vermek üzere Teoxane ve Seltek tarafından Türkiye'ye davet edildim. Çene, boyun ve gıdı estetiği hakkında bilgilerimi paylaşmak üzere buradayım. İlk defa İstanbul'a geldim. O yüzden çok heyecanlıyım.

Boyun estetiğinin önemi nedir? Nasıl yapılıyor?
Başlangıçta boyun estetiği sadece cerrahi uygulamaları kapsıyordu. Ama şimdi enjeksiyon teknikleri ile birlikte boyun bölgesine invaziv ya da non-invaziv olarak farklı teknikler uygulanabiliyor. Genç ve orta yaşlı hastaların alt bölge ve boyundaki yaşlanmayı enjeksiyonlarla engelleyebiliyoruz. Cerrahi programa daha ileriki yaşlarda geçiş yapabiliyorsunuz.

Siz bu konuda nasıl uzmanlaşmaya karar verdiniz?
Çünkü büyük face lifting'i 25 yıldır uygulayan bir cerrahım. Fransız'da boyun ve çene estetiği konusunda tercih edilen doktorlar arasında ilk 5'te yer alıyorum. Çünkü ben aynı zamanda baş-boyun cerrahıyım. Dolayısıyla bu bölgenin anatomisini çok iyi biliyorum.

Plastik cerrahide trend ne yönde gelişiyor? İnsanlar giderek yaşsız mı olacak?
Şu an bedenin yaşlanmasını maskeleyebilirsiniz. Bedensel yaşlanmayı spor yaparak, giydiğiniz kıyafetlerle örtebilirsiniz. Ancak bu yüzde imkansız. Yaşlanan bir yüzü gizleyemezsiniz. O yüzden şu anda sadece yaşlanmayı tedavi eden değil, yaşlanmayı önleyen tedavi yöntemleri var. Genç kadın ve erkeklere uygulanan enjeksiyon yöntemleri var. 20-25 yaşında, hatta daha erken yaşlarda başlanan enjeksiyon uygulamaları olabiliyor. Ben onları her yıl takip ediyorum. Takip ettiğim hastalarımda görüyorum ki gerçekten de alt yüz ve boyunda yaşlanma yavaşlatabiliyorsunuz. Dolgular, toksin, cilt tedavisi ve bakımı gibi teknikler uyguluyoruz.

Ünlü hastalarınız var mı, ya da ünlü Fransızlar genç görünmek için neler yapıyor?
Çok fazla ünlü hastam var tabii ki... Mesela İstanbul'a gelmeden ünlü bir Fransız şarkıcıya face lifting yaptım. Ama hiçbirinin ismini vermem mümkün değil maalesef.

Uygulama yaptıran Hollywood ünlüleri ile ilgili düşünceleriniz neler?
Amerika'da ve Avrupa'da yaklaşımlar aynı değil maalesef. Biz "Fransız dokunuşunu biz yarattık" diyoruz. Fransız dokunuşu nedir derseniz, Amerikan dokunuşunun tam tersi. Filmlerde ya da gazetelerde Amerikan sanatçıların resimlerini görüyorsunuz. Sonuçların kalitesi konusunda hemfikir olamıyorsunuz. Doğal olduklarını söyleyemeyiz. Biz daha az ve farklı bir şekilde enjeksiyon yapmayı ve doğal sonuç elde etmeyi tercih ediyoruz. Amacımız yüzü değiştirmeden gençliği koruyabilmek.

Hangi ünlü yıldızlar estetik sayesinde iyi yaş alıyor?
Bence en iyi sonuçlardan biri dünyada Jane Fonda. Yaşı 80'nin üzerinde ama mükemmel görünüyor. Kendisi zaten estetik teknikler tercih ettiğini söylüyor. Kendisi iyi zamanda, iyi tekniklerle ile çok doğal görünüyor. Zaman içinde azar azar uygulamalar yaptırarak yaşlanmasını yavaşlatmış. Yanlış ya da fazla uygulama konusunda da ilk aklıma gelenler Melanie Griffith ve Nicole Kidman... İkisi de çok farklı görünüyor. Kesinlikle doğal görünmüyorlar. Biz Fransa'da bu derecede uygulamalar yapmıyoruz, çünkü böyle uygulamalar yaparsanız hastalarınız bir daha gelmez. Onların fotoğraflarını getirip bu tarz istemiyorum diyenler bile oluyor. Amaç tamamen değiştirmek değil, yaşlanma izlerini hafifletmek, önlemek olmalı.


Jane Fonda

BİZE ULAŞIN