Her yerde Osmanlı'nın izleri var Kosova

Bugünlerde kısa bir yurtdışı seyahati yapmak isterseniz, Kosova’ya gitmenizi öneririm. Bize 1.5 saat uzaklıkta olan bu küçük Balkan ülkesinde, Osmanlı’nın izleri, tarih, kültür, doğa ve zengin bir mutfak sizi bekliyor.

Şerif ERCAN

Kosova, 2008 yılında bağımsızlığını kazanan bir Balkan ülkesi. Balkanlar'daki Osmanlı etkisinin en yoğun görüldüğü yerlerin başında gelen Kosova, bozulmamış bir doğaya, zengin bir tarihe ve geniş bir kültüre sahip. Ramazan'da yurtdışı seyahati için en iyi destinasyonlardan biri olan Kosova'ya gitmek için işte size 5 neden...

1.Kosova'ya yaklaşık 1.5 saatlik uçak yolculuğuyla ulaşabilir, Priştine Havaalanı'na inip hemen şehir turuna başlayabilirsiniz. Tarihi kent Prizren'in ise Priştine'den uzaklığı araba ile sadece 1 saat.

2.Osmanlı izlerinin en yoğun hissedildiği Balkan şehirlerinin başında gelen Prizren'de, her adımda Osmanlı eserlerini görme imkanı bulabilirsiniz. Sinan Paşa Camii, Taş Köprü, yanmış Sırp evleri ve Şadırvan'ı görerek tarihe tanıklık edebilirsiniz. Acıktıysanız, tuzlu kaymakla servis edilen meşhur köftelerin, kuru etin, pljeskavica denen oldukça büyük bir halde servis edilen az maydonoz, biber çekirdeği, az soğan, bol et ile yapılan köftenin tadına bakabilirsiniz.

3.590 metrelik Prizren Kalesi'ne tırmanabilir, kentin ortasından akan derenin etrafında sıralanmış evleri, kilise ve camileri fotoğraflayabilirsiniz. Derenin iki tarafını birbirine bağlayan taş köprülere kilit asabilirsiniz.

4.Kosovalıların kendi yaşadıkları zorlu süreçlerin temsilcisi olarak gördükleri, gözlemeyi andıran ancak tam 4 saatte pişen fliyayı tadabilirsiniz. Malzeme miktarı oldukça az olmasına rağmen pişirilmesi oldukça zahmetli olan fliya, alışılmış pişirme tekniklerinin aksine, alttan yanan bir ateşle değil, pişirildiği tepsinin üstüne kapatılan çanak anten boyutlarında bir sacın verdiği ateşle pişiriliyor.

5.Kosova'yı çevreleyen doğal güzelliklerle yeşilin her tonunu görebilir, tüm kışın stresini atabilirsiniz. Bol oksijen iştahınızı açacağı için Elbasan Tava, Paşa Köftesi, Tespişte Tatlısı gibi Kosova lezzetleriyle kendinize ziyafet çekebilirsiniz.

BİZE ULAŞIN