Jet-set'in Güney Fransa'daki buluşma yeri St. Tropez

Güney Fransa’daki St. Tropez, Avrupa’daki en gözde tatil yerlerinden biri. Tarihi yapısını koruyan bu küçük sahil kasabası, her yaz lüks tatil tutkunlarını bir araya getiriyor. St. Tropez, ünlü isimlerin de ilk tercihleri arasında yer alıyor.

ŞERİF ERCAN

Dünya starları ve jet-set'in Avrupa'daki tatil yerlerinden biri de St. Tropez... Fransa'nın güneyinde Code d'Azur bölgesinde yer alan St. Tropez, her yaz yüzlerce ünlü ve zengin turisti ağırlıyor. Limanı lüks yatlardan geçilmeyen, çok lüks otelleri olan, jet-set'in yazlık evlerinin bulunduğu bu küçük kasaba, 1950'lerde, Brigitte Bardot sayesinde üne kavuştu. Brigitte Bardot'nun 'Ve Tanrı Kadını Yarattı' filmi burada çekildi. 1960 ve 1970'li yıllarda, Louis de Funes'in St. Tropez'de çevirdiği film serisi de kasabının şöhretini artırdı. 1967 yılında Hotel Byblos, Brigitte Bardot ve Gunter Sachs ile açılışını yapınca jet-set'in ilgi odağı oldu. Günümüzde, Avrupa ve Amerika'nın en ünlü sanatçıları, dünya jet-set'i yaz tatillini St. Tropez'de geçiriyor. Tarihi yapısını korumayı başaran bu küçük liman kasabası, ilk bakışta daracık sokaklarıyla dikkat çekiyor. Sokaklardaki küçük dükkanların birçoğu ünlü markalara ait. Lüks marka düşkünleri için en doğru adreslerden biri olan kasaba, sanat tutkunları için de çok cazip bir yer. Sokak aralarında çok sayıda sanat galerisi yer alıyor. Müze gezmeyi seviyorsanız da Musee de l'Annonciade, Musee Naval ve Lavoir Vasserot sizi bekliyor.

St. Tropez'nin limanı yazın lüks yatlardan geçilmiyor. Birçok ünlü buraya yatıyla tatile geliyor. Liman boyunca sıralanmış, kafe ve restoranlar ünlü isimlerle dolup taşıyor. Söz kafe ve restoranlardan açılmışken, buradaki yeme-içme mekanlarının adanın ziyaretçi profiline uygun olarak son derece şık ve lüks olduklarını söylemeliyim. Fransız mutfağı ve deniz mahsullerinin servis edildiği restoranlar öne çıksa da dünya mutfaklarının en güzel örneklerini burada yiyebilirsiniz. Gece hayatı son derece renkli ve eğlenceli olan St. Tropez'deki gece kulüplerinin ünü ise dünyaya yayılmış durumda. Bu kulüplerde ünlü isimlerle yan yana eğlenebilirsiniz. St. Tropez'nin kendi gibi plajları da çok ünlü. Pampolonne'de beş kilometrelik kıyı şeridi boyunca plajlar sıralanıyor. Bu plajlardaki, lüks ve ihtişamı yansıtan beach club'lar muhteşem partilere ev sahipliği yapıyor.

BİZE ULAŞIN