Macera tatili için üç favori adres

Macera tutkunu gezginlerin en yeni favori rotalarını biliyor musunuz? İşte, çölden penguenler adasına kadar macera dolu bir tatil için üç favori adres...

Şerif ERCAN

Son yıllarda seyahat tutkunları arasında macera tatilleri yükselişe geçti. Artık yeni nesil gezginler; uçsuz bucaksız bir çölü arşınlamak, hiç görmedikleri yabani bitkileri fotoğraflamak ya da tarihin önemli isimlerinin yaşadığı toprakları keşfetmek istiyor. Seyahat sitesi momondo, macera tutkunu gezginlerin son dönemdeki favori rotalarını araştırmış; işte o rotalar...

MACQUARIE - AVUSTRALYA
Etrafı 1.500 kilometre boyunca denizle kaplı olan Macquarie Adaları, Avustralya'yla Antarktika'nın tam ortasında. Adanın keyfini ise insanlar değil UNESCO tarafından korunan penguenler ve foklar çıkarıyor. Adaya yalnızca Avustralya ya da Yeni Zelanda'dan kalkan gemilerle ulaşılabiliyor. Bir noktada ise zodyak botlara binmeniz gerekiyor. Ama bu yolculuğa değer!

FLOREANA - EKVADOR
Ekvador'daki Galapagos Adaları'ndan biri olan Floreana, nüfusu yalnızca 100 olan ilginç bir ada. Adada eşsiz doğanın tadını çıkarabilir, Galapagos'a yerleşen ilk ailenin soyundan gelen kişilerin işlettiği Wittmer Oteli'nde kalabilirsiniz. Dahası, incecik, ezilmiş mercanlardan oluşan Flour Beach'te veya Green Sand Beach'te güneşlenebilirsiniz. Floreana'ya ulaşmak içinse önce San Cristobal'a gitmeniz ve oradan da bir tekneye atlamanız gerekiyor.

SIWA VAHASI - MISIR
Çölün ortasında, palmiyelerin ve zeytin ağaçlarının gölgesinde, tatlı su pınarlarına ev sahipliği yapan bir vaha düşünün. Mısır'daki Siwa işte öyle bir yer. Siwa, Zeus'a adanmış Kahin Amun Tapınağı'nın yakınında bulunuyor. Tarih boyunca pek çok hükümdar, bu tapınağı ziyaret ederek düşmanlarını alt edebilmek için inandıkları tanrılardan yardım istemiş. Burada Kleopatra havuzunda yüzebilir, yerel Siwan çayını içip hurmaların tadına bakabilirsiniz. Siwa'ya gitmek için Kahire'den kalkan otobüslere binebilirsiniz.

BİZE ULAŞIN