Hibrit teknolojisinde çıtayı yükseltti

İleri teknoloji ile yenilenen ve Türkiye’de de satışa sunulan Toyota Prius Plug-in Hybrid, artık güneş enerjisinden çok daha fazla verim elde etmeye başlayıp yakıt tüketimi azalttı ve menzilini de uzattı.

Giriş Tarihi: 07.09.2019 12:22 Güncelleme Tarihi: 07.09.2019 12:22

ŞERİF ERCAN serif.ercan@sabah.com.tr

Dünyanın ilk seri üretim hibrit otomobili olan ve 1997 yılından bu yana liderliğini devam ettiren Toyota Prius Plug-in Hybrid yenilendi. İleri teknoloji ile yenilenen Toyota'nın şarjlı hibrit modeli Prius Plug-in, tam hibrit güç ünitesiyle sadece 1.3 lt/100 km yakıt tüketimi ve yalnızca 28 g/km CO2 emisyon değeriyle öne çıkıyor. Yenilenen Prius Plug-in Hybrid bununla birlikte tamamen elektrikli mod sürüşünde 45 km'ye kadar menzil sunuyor.
Son derece düşük emisyon değerleri ve sadece elektrikli modda gitme kapasitesiyle Prius Plug-in Hybrid, Toyota'nın ürün gamında yüksek teknolojik özellikleriyle yer alıyor. Aracın dışarısındaki ısıdan yararlanarak çalışan ısı pompasıyla donatılan Prius Plug-in, bu sayede geleneksel ısıtma sistemlerine göre daha fazla verimlilik sunması ile dikkat çekiyor. Buna ek olarak şarj sırasında batarya ısıtma sistemi, daha verimli çalışma aralığına ulaşmak adına batarya hücrelerini ısıtıyor. Böylece hem batarya gücü hem de verimlilik korunarak elektrikli araç menzilinin soğuk havalardan etkilenmesi minimuma indiriliyor. Segmentinde sadece Prius Plug-in'de yer alan büyük solar paneller ise, elektrik üreterek hibrit sistemin bataryasını şarj ediyor. Prius Plug-in'de hava şartlarına bağlı olarak güneş panelleri, elektrikli sürüş menzilini günlük olarak 5 km'ye kadar artırabiliyor ve bu da yıllık ortalama 1000 km kadar (yılda 200 gün sürüş yapıldığı hesaplandığında) menzile eşdeğer oluyor. 2016'nın Eylül ayında satışa sunulduğundan bu yana güneş panelli 1700 adet Prius Plug-in Hybrid'in satışı gerçekleştirilmiş durumda. Böylelikle; yıllık 1 milyon 700 bin kilometrenin güneş enerjisinden üretilen elektrikle kat edildiği de istatistiklere yansıyor.

YENİLENEN PRIUS PLUG-IN HYBRID, TAMAMEN ELEKTRİKLİ MOD SÜRÜŞÜNDE 45 KM'YE KADAR MENZİL SUNUYOR. ARAÇ, TAM HİBRİT GÜÇ ÜNİTESİYLE SADECE 1.3 LT/100 KM YAKIT TÜKETİMİ VE YALNIZCA 28 G/KM CO2 EMİSYON DEĞERİYLE DE ÖNE ÇIKIYOR.

ARACIN DIŞARISINDAKİ ISIDAN YARARLANARAK ÇALIŞAN ISI POMPASIYLA DONATILAN PRIUS PLUG-IN, BU SAYEDE GELENEKSEL ISITMA SİSTEMLERİNE GÖRE DAHA FAZLA VERİMLİLİK SUNMASI İLE DİKKAT ÇEKİYOR.

BİZE ULAŞIN