“Özenle seçilmiş bir koleksiyona sahibiz”

2012 yılında kurduğu çocuk markası ile başarılı bir büyüme gösteren Sibel Aslan ile kariyerini, sanat ve moda tutkusunu konuştuk.

Röportaj: Bade ÇAKAR

Fotoğraflar: Betül YAZICIOĞLU

Sibel Aslan, her zaman sanata ve modaya yakın bir isim olmuş. Uzun süre bale eğitiminden sonra moda dünyasına geçiş yapan Sibel Aslan, en başta kendi çocukları için dahil olduğu çocuk giyim sektörüne Royal Bebe'yi yaratarak giriş yaptı. 2012 yılında kurulan Royal Bebe, hem kendi dikkat çekici koleksiyonu hem de dünyaca ünlü markaların birbirinden eşsiz çocuk tasarımlarını müşterileriyle buluşturuyor. İş ve moda hayatını konuşmak için bir araya geldiğimiz Sibel Aslan ile çocuk giyiminin sırlarını da araladık.

Sibel Hanım ilk olarak sizi tanıyabilir miyiz? Nasıl oldu modanın hayatınıza girişi?
Küçük yaşlarda sanat ve modaya ilgi duydum ve hep içinde oldum. Beş yaşında bale eğitimi almaya başladım ve bale kariyerim 15 yıl devam etti. Royal Academy of Dance'ten mezun oldum. Sanata olan ilgim üniversite hayatıma da şekil verdi. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Tekstil Bölümü mezunuyum. Küçük yaşlarda aldığım bale eğitimi ve üniversitede moda tasarımı bölümünü bitirmem tasarım dünyası ile yollarımı kesiştirdi. Türkiye'nin önde gelen kadın hazır giyim firmalarına koleksiyonlar hazırladım. 2009 yılında evlendim 7 yaşında Arya adında bir kızım ve 2 yaşında da Aras adında bir oğlum var.

Çocuk modasıyla ilgili bir markanız var; Royal Bebe... Nasıl oldu çocuk modasına geçiş? Çocuklarınızın etkisi vardır eminim.
Evlendiğimde kariyerime bir süre ara vermiştim. 2011 yılında kızım Arya dünyaya geldi. Onun doğumu ile birlikte çocuk tekstili dünyasına adım attım. Türkiye'de çocuk tekstili konusunda büyük bir açık olduğunu gördüm. Yurtdışına seyahatler yapıp oradaki fuarlara katıldım. Burada farklı olan koleksiyonları keşfedip Türkiye'ye getirdim. Ebeveynlerin çocukları için klasiğin dışında farklı ürünler bulabileceği, trendleri takip eden bir marka karması oluşturmaya çalıştım.

Royal Bebe olarak koleksiyonunuzda ne gibi parçalar yer alıyor?
Mağazamda yeni doğan bebekten 14 yaş kız ve erkek çocuklarını kapsayan geniş bir ürün yelpazesi var. Bu ürünler arasında özel günler için abiye elbiseler, smokinler, ayakkabı ve çantalar, aksesuarlar, mevlüt takımları bulunmakta... Aynı zamanda markayı her yıl daha da zenginleştiren parçalar ekliyoruz. Örneğin Ray-Ban ve Dolce Gabbana güneş gözlükleri, Fuji Instax Mini fotoğraf makinaları bu yenilikler arasında yer alıyor. Ayrıca dünyanın en iyi kehribarının bulunduğu Litvanya'dan bebek diş kolyesi ve bilekliklerini ithal ettik. Mağazamıza gelen anneler kehribarları görerek, dokunarak ve sertifikası ile alıyorlar. Royal Bebe markası olarak Ataköy A Plus AVM'de açtığımız yeni mağazamızda ürün çeşidini genişleterek sağlık, bebek bakımı ve eğitici öğretici oyuncaklara yer verdik. Almanya'nın en bilinen bebek bakım markası Penaten ve Bebe'yi bünyemize kattık.

Aynı zamanda kendi tasarımlarınız da var mı?
Biz bugüne kadar birçok yabancı ve ünlü markayı bir arada bulundurduk. Bunlar arasında Ralph Lauren, La Perla, DKNY, Mayoral, Derhy Kids, Biscotti-Kate Mack, Pasita a Pasito bulunmakta. Bu markaların yanı sıra kendi tasarımlarıma da yer verdim. Halen kendi tasarımım olan ürünler mağazalarımızda bulunmakta... Yakın gelecekte daha kapsamlı, Royal Bebe ruhunu yansıtacak bir koleksiyon yapmayı hedefliyorum.

Çocuk kıyafet tasarımcılarının da sayısı arttı. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?
Bunun sebebi genç anne ve babaların çocuklarını trend ve şık giydirmek istemeleri... Artık evden çok dışarıda vakit geçiren bir nesil var ve modayı takip eden anneler, çocuklarının da giyimine özen gösteriyorlar. Bizim rakiplerimiz dünyaca ünlü markalar, fakat Royal Bebe markasını diğer markalardan ayıran en büyük özellik özenle seçilmiş ve her yerde bulamayacağınız koleksiyona sahip olması. Tasarım ve tasarımcıların artması bence olumlu bir gelişme...

Çocuk giyimde dikkat edilmesi gereken noktalar neler?
Konu çocuklarımız olduğu için sattığımız ürünlerde tabii ki en başta sağlığa önem veriyoruz. Ürünlerimizin çoğu yurtdışından ithal, hem CE (Avrupa Standartlarına Uygunluk) denetiminden geçiyor hem de bizim gümrüğümüzde TSE denetiminden geçiyor. Bu yüzden ebeveynler çocuklarına gönül rahatlığı ile ürünlerimizi alıp giydiriyorlar.

Annelerin en çok tercih ettiği ürünler hangileri?
Anneler çocukları için ürün seçerken her birinin tercihi kullanım alanlarına göre farklılık gösteriyor. Örneğin doğum günü veya düğünler için tercih edilen abiye elbiseler ve smokin iken; okulda ya da hafta sonları daha rahat ama aynı zamanda spor şık ürünler seçebiliyorlar. Zaten bizim mağazamızdaki casual ürünler bile mutlaka detayları ve tasarımı ile farklılık gösteriyor. Kısaca anneler kaliteli, rahat ve aynı zamanda tasarım olan ürünleri tercih ediyorlar.

Mağazanızda yer alacak markayı seçerken nelere dikkat ediyorsunuz?
Markalar hazırlamış oldukları koleksiyonları beğenimize sunuyorlar. Ben bu koleksiyonlardan beğendiğim ürünleri seçiyorum. Bu ürünleri seçerken bizi tercih eden annelerin nelere ihtiyaç duyduğunu göz önünde bulunduruyorum. Aynı zamanda günün modasını yansıtan ürünleri tercih ediyorum. Bununla birlikte yurtdışında yer alan fuarlara katılarak dünya çocuk modasını yakından takip ediyorum, bize uygun olan parçaları markamızın bünyesine katıyorum.

Gelecek için planlarınız neler?
Gelecek planlarımın arasında Royal Bebe markasının bilinirliğini daha da arttırmak için yurtdışında mağazalar açmak var. Aynı zamanda yurtiçinde de franchise mağazalar vermek bundan sonraki hedeflerim arasında yar alıyor.

BİZE ULAŞIN