Zeynep Kartal: ''İki ülke arasında tasarım''

İngiltere'de yaşayan ünlü modacı Zeynep Kartal ile Nişantaşı'ndaki tasarım ofisinde bir araya gelerek iş dünyasını araladık.

Giriş Tarihi: 19.03.2020 14:37 Güncelleme Tarihi: 19.03.2020 14:37

Haber: Gülçin İşler Fırat gulcin.firat@sabah.com.tr
Fotoğraflar: Kutup Dalgakıran

İngiltere'de moda sektöründe başarılı işleriyle adını duyuran ve birçok ünlü ismi giydiren ünlü modacı Zeynep Kartal, İstanbul- İngiltere arasında tasarım yolculuğunu sürdürüyor. "İngiltere'de yaşadığım için ana ofisim orada. Türkiye'ye belirli aralıklarla geldiğimden dolayı İstanbul'da tasarım ofisim bulunuyor. Buraya geldiğim zaman ağırlıklı olarak günün büyük bir kısmını tasarım ve çizim yaparak geçiriyorum" diyen Kartal ile Nişantaşı'ndaki atölyesinde buluşarak bir gününü nasıl geçirdiğine tanık olduk.

Sabahın ilk saatleri...
Zeynep Kartal, tasarım ofisi Türkiye'de olduğu için Türkiye'ye sık sık geliyor ve haliyle buradaki günlerinin tasarım takibi, planlama derken çok yoğun geçtiğini belirtiyor. Sabahın erken saatlerinde güne başlayan Zeynep Hanım'ın ilk işi atölyede ekibiyle iş akışını organize etmek. "Ekip ile organizasyonu planladıktan sonra en keyif aldığım an gelir; Nişantaşı'nda bir kahve keyfi yaparak gündemi takip etmek" diyen Kartal, müşteri toplantılarını ise genellikle öğlen ya da öğleden sonraki saatlerde yapıyor.

Gün devam ederken...
"Gün içinde gerçekleşen toplantılarım için genelde ofisime yakın lokasyonları seçmeye özen gösteririm. Ayrıca İstanbul'da özlediğim arkadaşlarımla öğlen yemeklerinde buluşmaya çalışıyorum ve onlarla beraber yeni restoranları keşfetmekten büyük keyif alıyorum" diyor Zeynep Kartal. Tabii ki bir tasarımcı olduğu için Kartal'ın en keyif aldığı şeylerden birinin de kumaşların yer aldığı tasarım odasında çizim yapmak, bir şeyler karalamak olduğunu öğreniyoruz.

Artık dinlenme ve keyif zamanı
Zeynep Hanım, yoğun iş temposunda dinlenmek istediğinde ofisindeki dinlenme köşesine geçiyor ve burada kitap okumanın kendisine terapi gibi geldiğini söylüyor. "Bazen akşamları iş durumuma göre etkinliklere katılabiliyorum. Genelde bu etkinliklere arkadaşlarımla beraber katıldığım için kıyafet hazırlıklarını da ofisimde yapıyorlar" diyor Zeynep Hanım. Biz modacının ofisinden ayrılırken onun da İstanbul'daki işlerini hallederek İngiltere'de yeni açacağı mağazanın hazırlıkları için gideceğini de öğreniyoruz.

İPUCU:
"GELECEKTEKİ ZEYNEPLERE ÖNERİM: POZİTİF ENERJİYİ GÜNÜN HER ANINDA ETRAFINIZDAKİ HER ŞEYE YAYIN. ARAŞTIRMAYA HİÇBİR ZAMAN ARA VERMEYİN, İŞLERİNİZE TUTKUYLA BAĞLANIP, ÖĞRENMEKTEN VE ÖĞRETMEKTEN ASLA VAZGEÇMEYİN."

BİZE ULAŞIN