Yeni yılın bereket sembolü: Nar

Yeni yılda bolluk, bereket ve şans getirdiğine inanılan bir meyve nar... Antioksidanlarla yüklü olan kırmızı kürecikler, gerçek birer sağlık deposu.

Banu KAZANÇ

Nar, tepesindeki tacı ile meyvelerin kralı olduğunu ilan eder. Nar, yüzlerce yenilebilir tohum içeren bir meyvedir. Kırmızı kürecikler seklindeki tohumları antioksidanlarla yüklüdür. Sonbaharın habercisi olan nar neredeyse haziran ayı basına kadar tezgahlarda boy gösterir. Antik Yunan'dan, baslayarak, Doğu Akdeniz, Mezopotamya, Iran, Urartu ve Ege kültürlerinde, sembolik önemi olduğu kabul edilen nar; doğum, ölüm, hayat, bereket ve bolluğu simgeler. Yere atılan nar parçalanıp taneleri dağılır. Böylelikler eve bereket getireceğine inanılır.

İÇERİĞİNDE NELER VAR?
C vitamini açısından çok zengindir. Yüksek miktarda K vitamini içerir. B1, B2, B5 vitamini ile vücudumuzun protein, karbonhidrat ve yağları en iyi şekilde kullanmasını sağlar. Ayrıca, potasyum, demir, fosfor, magnezyum, manganez, kalsiyum ve çinko minerallerini içerir. Nar, kış aylarında bağışıklık sistemini de güçlendirdiği için gribe karşı koruyucu olarak tüketilmesi gerekli olan bir meyvedir. Bağışıklık sistemini güçlendirerek enfeksiyonlara karsı daha dirençli olmamızı sağlar. Antioksidan etkileri en fazla olan meyvelerden biridir, Kolesterolü düşürür, kalp sağığını korur ve antioksidan içeriğinin gücü ile de kansere karsı koruyucu etki yaratır. Uzun süreli inflamasyon, kalp hastalığı, kanser, tip 2 diyabet, alzheimer hastalığı ve hatta obezite gibi birçok hastalığın önde gelen nedenlerinden biridir. Nardaki bitki bileşikleri anti-infl amatuar etkilere sahiptir.

KALP VE DAMAR SAĞLIĞINI KORUYOR
Nar suyu, çeşitli koroner hastalıkların riskini azaltabilir. Nar suyu, kanı inceltici etkiye sahiptir, damar sertliği riskini azaltabilir. Kötü kolesterolün azalmasına ve iyi kolesterolün artmasına yardımcı olur. Narın içeriğindeki punicic asit, kalp krizine yakalanma riskini azaltır. Sağlıklı bir kan akısı sağlamak için yardımcı olur, trigliseritleri düşürürken faydalı kolesterolü yükseltici etkisi olur. Düzenli olarak nar suyu tüketimi, stresin hafi fl etilmesi için en iyi seçeneklerden biridir. Bir araştırmada, nar suyu içmenin insanlarda stres hormonu olan kortizolde önemli bir düşüş yarattığı sonucuna ulaşılmıştır.

GENÇLİK VE GÜZELLİK İKSİRİ
Erken yaşlanma; stres, kirlilik, UV radyasyonu ve beslenme yetersizliği nedeniyle şehirlerde yaşayan insanlar arasında artan yaygın bir sorundur. Cilt bakım ürünleri içerisinde sıkça yer alan Nar, nemlendirici etkilere sahiptir. Güneş ışınlarının neden olduğu serbest radikallerin zararlarına karşı cildi korur. Yaşlanmaya bağlı cilt lekeleri, güneşe bağlı kırışıklıklar ve derin çizgilerin oluşumunu yavaşlatır.

DOĞRU NARI SEÇMEK İÇİN...
Nar satın alırken akılda tutulması gereken ilk nokta, renklerine dikkat etmektir. Parlak kırmızı olan meyveleri seçin. Ağırlığını gözlemlemek için meyveyi elinizde tutun. Iyi bir nar ağırlıklı ve tombul olmalıdır. Meyvenin dış cildi sıkı ve kırışmamış olmalıdır yuvarlak şekle sahip nar seçmelisiniz. Narlar oda sıcaklığında üç haftaya kadar depolanabilir.

BİZE ULAŞIN