Olumlu yönlere odaklanın

'Diyet' kelimesi birçok insanı ürkütüyor. Ancak fazla kilonun sağlığı bozduğu da bir gerçek. Bu nedenle ben, kilo vermeye değil sağlığa ve olumlu yönlere odaklanmanızı öneriyorum.

Giriş Tarihi: 11.01.2020 11:45 Güncelleme Tarihi: 11.01.2020 11:45

BANU KAZANÇ Beslenme ve Diyet Uzmanı www.banukazanc.com.tr

İnsanlar olumsuz olanla ilgileniyorlar, bence bu yıl mottonuz olumluyu görmek olmalı... Kötü beslenme alışkanlıkları, hareketsiz bir yaşam tarzı ve ihmal edilmiş bir sağlık yerine dengeli bir beslenme uygulayan, düzenli olarak egzersiz yapan ve mükemmel bir sağlığa sahip bir birey olmayı hedeflemek; özetle optimal kan basıncı, kan kolesterolü ve kan şekeri düzeyleri ile sağlıklı kiloda olmak. Sağlığımız için gerekli olan sağlıklı beslenme adımlarını atmaya karar verdiğinizde, sağlığa kilo kaybı yerine bir yaşam biçimi olarak bakmayı öğrenmeye başlayacaksınız. Kilo vermek yerine, sağlıklı seçimler yapmaya odaklanmak ise başarıyı beraberinde getirecektir. Ölçeklerden uzaklaşmanız, kendinizle barışık olmanız, beraberinde kendinizden nefret etmek, suçlamak yerine, ona nasıl daha iyi bakarım olgusunu zihninize yerleştirecektir. Herkesin, olması gereken bir ideal kilosu vardır. Vücudunuz nasıl size özgü ise ideal kilonuz da öyledir. Vücudunuzdaki kas, kemik yapısı, yağ ve su oranı, sağlık verileriniz, yaşam biçimi ve beslenme alışkanlıklarınız, aktivite düzeyiniz, hatta ailedeki diğer bireylerin sağlık geçmişleri, yaşamınızda en çok ve en az olduğunuz kilonuz, diyet yapma sıklığınız, daha önceki kilo verme hikayeniz de ideal kilonuzu belirlemede önemlidir. Sağlıklı yiyecekler tüketmek, elbette tek başına sağlıklı bir hayat tanımının bir parçası değildir. Vücutlarını ve yaşam biçimlerini değiştirmek isteyen insanların çoğu bunu hızlı bir şekilde yapmak ve kısa sürede büyük sonuçları görmek isterler. Herhangi bir alışkanlığın değiştirilmesi doğal olarak stres yaratır. Zihninizi farklı şekilde davranmak için öğrenme ve yeniden programlama sürecine girecektir. Motivasyon ve tutku güçlü olursa, stres daha az olur. Unutmayın; küçük adımlar sizi daha az strese sokar.

Hedefi küçük parçalara ayırın, mazeretleri kaldırın ve yeni alışkanlığınıza evet demeyi mümkün olduğunca kolaylaştırın. Hepsini yapmak zorunda değilsiniz, sadece yapmaya başlamak zorundasınız. Aslında başarının her kilidi açan altın anahtarı; alışkanlıkları değiştirmektir ya da yerine yenisini koymaktır. Alışkanlık dediğimizi, otomatik hale gelmiş rutin davranış kalıpları olarak tanımlayabiliriz. Bir alışkanlık kazanıldığında artık yapması kolaydır, bir süre sonra rutin bir hale gelir. Bir şeyi yapmaktan hoşlanmazsanız, buna devam da ettirmezsiniz onun için değişimi mümkün olduğunca keyifli hale getirmeye çalışın. En zor aşamalardan biri değişimi sürdürebilmektir. Bazı durumlarda bunu tek başınıza yapmak mümkün olmayabilir, bu konuda çevrenizdekilerin desteğine ihtiyaç duyarsınız profesyonel yardım almaktan da çekinmeyin. Sağlıklı seçimler yapmak, genellikle yiyecekler konusunda sizi daha endişeli ve takıntılı hale getirebilir. Lütfen abartmadan, bu endişeleri geride bırakıp önce rahat olmalısınız.
-Formül oldukça basit: Sağlıklı yiyecekler satın almalı ve genel olarak daha az yemelisiniz. Yapılması gereken en önemli değişikliklerden biri tabii ki kalori alımındaki azalmadır.
-İkincisi; harekete geçmenizdir. Kalori kısıtlamadan, egzersiz genellikle kilo vermede etkisizdir ama uzun süreli kilo yönetiminde çok önemlidir. Artan fiziksel aktivite, kardiyovasküler faydalar sağlar, kilo kaybı sırasında kas kütlesinin kaybolmasını önler, gelişmiş ruh hali ile daha sağlıklı olmanın adımlarını atmanız için sizi teşvik eder.

BİZE ULAŞIN