Çevre dostu davranışlarıyla ilham veriyorlar

Özenli kullanılmayan her şey yavaş yavaş bozulmaya mahkum oluyor. Durum böyle olunca da gelecek nesillere daha yeşil, daha sağlıklı ve yaşanabilir bir dünya bırakmak için 'bugün neler yaptığımız' konusu çok önemli bir hal alıyor. Evden ulaşıma kadar hayatımızın pek çok alanında yapacağımız küçük değişikliklerle daha sürdürülebilir bir dünya yaratabiliriz. Mesela atıklarımızı ayrıştıraıp geri dönüşümünü sağlayabilir, mümkün olduğunca toplu taşıma tercih edebilir ya da ihtiyaç dışı tüketimden kaçınabiliriz. İş, sanat ve cemiyet dünyasından ünlü isimlere, "Daha sürdürülebilir bir dünya için siz günlük alışkanlıklarınızda nelere dikkat ediyorsunuz, iş yaşamınızda bu konuyla ilgili neler yapıyorsunuz" diye sorduk. Bakın ne cevaplar aldık...

1/7

Çevre dostu davranışlarıyla ilham veriyorlar

YAZI MELİH TÜRK, İREM ORHAN

"Evdeki kağıt ve karton atıklardan oğullarıma oyuncak yapıyorum"

Günlük yaşantımda çöplerimi kağıt, plastik ve cam olarak ayırıyorum. Yemek artıklarını, sebze meyve çekirdeklerini, kabuklarını kompos olarak geri dönüştürüyorum. Hatta karton kağıt atıklarından Hamza'ya oyuncaklar yapıp boyuyoruz. Bu aktiviteden çok keyif alıyor. Market alışverişlerimde bez alışveriş torbalarını tercih ediyorum.

"KURUCUSU OLDUĞUM MARKAMDA YÜZDE 100 DOĞAL MALZEME KULLANIYORUZ"

İş hayatımda ise markamızda yüzde 100 doğal malzemeler kullanmaya özen gösteriyoruz. Sürdürülebilir bir koleksiyon hazırladık, ismi Nomad. Markamız Armadio Design, ilhamını Afrika mitolojik tanrılarından alan yeni koleksiyonu 'Nomad' ile modern kadının özündeki saf ve doğal ruhunu uyandırarak, köklerine doğru sadeliğiyle büyüleyen bir yolculuğa çıkarıyor. Geri dönüşebilir, tamamen doğal, pamuklu, keten kumaşlar ve aksesuarlarla üretilen yeni koleksiyon, sıfır atık ve sürdürülebilirlik farkındalığından yola çıkarak insanın doğanın bir parçası ve aslında doğa ile bir bütün olduğunu vurguluyor.

ASLIHAN DOĞAN TURAN

BİZE ULAŞIN