Kış sezonu için yeni tatil fikirleri

Devlet ve özel sektör el ele verdi ve Kars'a çok büyük katkılar sağlayacak bir proje başlattı. 'Kars Peynir Rotası' adlı proje ile Kars, yakında dünyanın en önemli gurme destinasyonlarından biri olacak.

1/10

YAZI ŞERİF ERCAN

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Anadolu Efes ortaklığıyla yürütülen Gelecek Turizmde kapsamında desteklenen 'Kars Peynir Rotası Projesi' için start verildi. Kars Valisi Türker Öksüz'ün ev sahipliğinde online olarak gerçekleşen, Kafkas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüsnü Kapu ve kamu kurumlarının katıldığı online toplantıyla start alan proje ile Kars'ın dünyanın sayılı peynir rotalarından biri olması hedefleniyor.

Kars Peynir Rotası Projesi kapsamında kamu kurumları, üniversiteler, STK'lar ve bölgedeki yerel üreticilerin ortak çalışmalarıyla Türkiye'nin ilk peynir rotası oluşturulacak. Kars'ın yöresel mandıraları ve doğal, kültürel miras alanlarından geçen, iyi yapılandırılmış, haritalandırılmış ve tescillenmiş bir bölgesel rota oluşturmak için Schleswig-Holstein Peynir Rotası iyi uygulama örneğinden yararlanılacak. 'Kars Peynir Rotası Deneyim Atölyesi' kurulacak ve peynir rotası üzerinde seçilen mandıralara tur programları organize edilecek. Kars peynirleri envanteri oluşturulup Kars peynir hikayeleri derlenecek ve yayıma hazır hale getirilecek.

BİZE ULAŞIN