Jennifer Lawrence'den az ücret tepkisi

Ünlü oyuncu Jennifer Lawrence, başrolde yer aldığı Don’t Look Up filmindeki rol arkadaşı Leonardo DiCaprio’dan daha az para aldığını öğrendi.

Giriş Tarihi: 23.11.2021 12:26 Güncelleme Tarihi: 23.11.2021 12:26

31 yaşındaki Oscar ödüllü Lawrence, Meryl Streep, Jonah Hill, Cate Blanchett, Tyler Perry, Ariana Grande, Timothee Chalamet gibi isimlerin de kadroda yer aldığı filmde, Dicaprio ile eşit ücret aldıklarını düşünüyordu.

Ünlü oyuncu, kendisi 25 milyon dolar alırken, Leonardo DiCaprio'nun ise 30 milyon dolar kazandığını öğrendiğini açıkladı.

2020'de ABD'de tam zamanlı çalışan kadınların erkeklerin kazancının sadece yüzde 82,3'ünü kazandığı belirlenmişti. Yani, erkeklerin 1 dolarına karşılık, kadınlar 83 sent kazanıyordu. Röportajda, bu istatistiğin hatırlatılması üzerine Lawrence, "Evet, onu da gördüm. Leo, benden daha fazla gişe hasılatı sağlıyor. Yaptığım anlaşmadan dolayı şanslı ve mutluyum. Ancak diğer durumlarda, benim gördüğüm - ve eminim ki işgücündeki diğer kadınlar da görmüştür - eşit ücret hakkında sorgulamanın son derece rahatsız edici olduğu" şeklinde yanıt verdi.

Ünlü oyuncu, "Eşitsiz görünen bir şeyi sorgularsanız, bunun cinsiyet eşitsizliği olmadığı söylenir, ama bunun tam olarak ne olduğunu söyleyemezler" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN