şimdi 2021

Türkiye’nin genç, dinamik ve yenilikçi bankası Odeabank’ın, sanatın tüm disiplinlerini güncel sorunların elestirisiyle herkes için ulasılabilir kılma hedefi yle hayata geçirdigi sanat platformu O’Art, bu seneye amacına ulasan dijital bir sergi ile basladı.

Giriş Tarihi: 06.04.2021 14:28 Güncelleme Tarihi: 06.04.2021 14:28

O'Art'ın bu seneki ilk sergisi "Şimdi 2021", sanatçıların pandemi dönemindeki yeni ifade biçimleri arayışını gösteren eserlerini bir araya getiriyor. Hem içeriği hem de dijital olması nedeniyle pandeminin kısıtlı koşullarında hepimize oturduğumuz yerden içinde olduğumuz anın ve dünyanın farklı kapılarını açıyor. Şimdi 2021'de, bugün küresel salgının sebep olduğu sürreal akışın yarattığı 'yeni gerçekliğin', sanatçının hissi ve düşünsel kavrayışını nasıl etkilediğini görüyoruz. Sergide 15 sanatçının 30 eseri yer alıyor. Sergideki eserler; sosyolojik değişimler içerisindeki çelişkileri; farklı ruh halleri ve düşünce biçimleri ile ifade ediyor. Zamanına tanıklık eden sanatçının kurduğu her tür ilişkinin daima 'şimdi' ile ilintilendiği gerçeğinden yola çıkan sergi, ismini de buradan alıyor.

YENİYİ YARATMAK
Resim, heykel, çizim, dijital modelleme, enstelasyon, hazır nesne gibi birçok farklı disiplinden eserin bir araya geldiği sergide eserlerin hepsinin "Beyaz" olması da bilinçli bir indirgemenin sonucu. Sanatın, kendini anlatmanın farklı biçimlerini arama tartışması içinde sergi, günümüz sanatında yeniyi yaratmanın olanaklarını/olanaksızlığını sorgularken, yaratımdaki arayışı sembolize eden beyaza da övgüde bulunuyor. Seçkinin altında yatan bu bilinçli indirgeme, 'yeni normal' travmatik koşulları içinde süren yeniye ulaşma gayreti eleştirisi ince bir ironi taşıyor. Berkay Tuncay, Eda Aslan, Eda Gecikmez, Egemen Tuncer, Erman Gürcüm, Levent Kazgan, Mehmet Dere, Nejat Çınar, Özge Topçu, Sibel Horada, Sinan Borovalı, Soyhan Baltacı, T. Talha Okan, Taylan Sinan Yılmaz ve Zeynep Sümerval'in katılımıyla, Begüm Güney Alkoçlar'ın küratörlüğünde gerçekleştirilen sergi, sanatseverlerle www.odeabank.com.tr adresinde buluşuyor.

Egemen TUNCER

Urne
46 x 30 x 5 cm
Arsivsel pigment
baskı
2020


Erman GÜRCÜM

Gökyüzü Olmak
Isterdim
12 x 18 cm
Tuval üzeri yağlı
boya
2020


T. Talha OKAN

Beyaz Oturan Figür I
70 x 49 cm
Tuval üzeri yağlı pastel, kuru ve
akrilik boya
2020

BİZE ULAŞIN