Bir film yarışmasından çok daha fazlası

Hasan Kalyoncu Üniversitesi (HKÜ), eğitimöğretim faaliyetleri ve bilimsel çalışmalarının yanı sıra, kültürel ve sanatsal etkinliklere de büyük önem veriyor.

Giriş Tarihi: 14.05.2022 11:40 Güncelleme Tarihi: 14.05.2022 11:40

Bülent Cankurt'un haberine göre; HKÜ'nün bu amaç doğrultusunda başlattığı Altın Baklava Film Akademisi Uluslararası Film Festivali'nin yedincisi gerçekleşti. Bu yılki festivale ben de katıldım. Festivalin galasından önce Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile birlikte, Hasan Kalyoncu Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Cemal Kalyoncu'nun mihmandarlığında üniversiteyi gezdik. Kampüsü görünce öğrencilerinin ne kadar şanslı olduğunu düşündüm.

Cemal Kalyoncu'dan üniversitenin amacı, faaliyetleri, hedefleri ve şimdiye kadar yaptıklarını dinleyince HKÜ'nün bölge ve Türkiye için de büyük bir şans olduğunu anladım. Gala öncesi merhum Hasan Kalyoncu'nun oğlu, HKÜ Mütevelli Heyeti Başkan Vekili Haluk Kalyoncu ile de sohbet etme imkanı buldum. Altın Baklava Film Akademisi Uluslararası Film Festivali'nin fikir babası olan Haluk Bey, hem sinema sanatının genç yeteneklerini desteklemek hem de öğrencilerinin kaliteli bir sanat etkinliğiyle kendilerini geliştirmelerine olanak sağlamak amacıyla festivali başlattıklarını söyledi. Gelelim galaya…

ZEUGMA ÖDÜLÜNÜ BEN TAKDİM ETTİM
Önce şunu söylemeliyim ki, çok şık ve çok görkemli bir gala oldu. Öğrenciler için düzenlenen bir gala olmasına rağmen, ünlü film festivalleriyle boy ölçüşecek düzeydeydi. Sinema dünyasından ünlü isimleri bir araya getiren, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy'un da katıldığı galada sinemaya gönül veren başarılı öğrenciler ödüllerini aldı.

Bu arada bu yıl ilk kez verilen bir ödül vardı ki, onu takdim etmek de bana kısmet oldu. İlk Zeugma Kültür ve Sanat Özel Ödülü'nü 'Çerçeve/ The Frame' filmi ile kazanan Mert Sata ve Berk Sata'ya takdim ettim.

BİZE ULAŞIN