Ünlü isimlerin Gucci şıklığı

Ünlü isimlerin Gucci şıklığı

Yazı: Bade ÇAKAR


Hermes, Chanel, Louis Vuitton'dan sonra en eski moda markalarından biri olan Gucci, 1921 yılında Guccio Gucci tarafından lüks bavul markası olarak kuruldu. İnişli, çıkışlı bir geçmişi olan Gucci, 1994-2004 yılları arasında kreatif direktörlük yapan Tom Ford'un popüler döneminin dışında hak ettiği ihtişamı, rakipleri kadar yakalayamadı. Bu geri planda kalma durumu ise hiç beklenmeyen bir şekilde 2015 yılında değişti. Gucci dendiğinde logolu aksesuarların akla geldiği ve tasarım olarak diğer markalara göre daha kısıtlı kalan bir markanın moda dünyasına yön vereceğini şüphesiz kimse tahmin edemezdi. Ama moda dünyasının tanınmayan isimlerinden Alessandro Michele'nin Gucci'nin kreatif direktörü olması bütün dengeleri değiştirdi.


Oldukça farklı bir tarza sahip olan ve önceden baş tasarımcılık deneyimi olmayan Michele'nin Gucci gibi klasik bir markaya gelmesi ilk önce akılları karıştırsa da ilk koleksiyonunu tanıtması, Gucci'nin yıllardır beklediği etkiyi başlatmış oldu. Bir Karl Lagerfeld olması için önünde çok uzun bir yol olsa da Alessandro Michele, farklı çizgileri ve çığır açan tasarımlarıyla Marc Jacobs ve Alexander McQueen gibi modaya yön veren tasarımcıların arasına girdi diyebiliriz. Bu hayal dünyası daha ne kadar sürer bilmiyoruz ama kısa sürede sonlanacak gibi de görünmüyor.


2002 yılından beri Gucci'nin tasarım ekibinde olan Michele, bir anda markayı 'baştan yaratan' adam oldu. Sokaklardan ödül törenlerine kadar her yerde karşımıza çıkan Gucci tasarımlarını ilk görüşte hangi markaya ait olduğunu anlayabilmeniz ise tamamen Michele'in eksantrik çizgisi... Markayı genel çizgisinden çıkartan ve yepyeni bir görüntü ile moda severlerin karşısına çıkan Michele, uzun süre Gucci arşivlerini inceleyip, aklında kalanları; vintage görünümlü, cinsiyetsiz ve en önemlisi eşsiz çizgileriyle bir araya getirdi. İlk koleksiyonunu tanıtmasının ve büyük bir sükse yaratmasının ardından tam olarak iki yıl geçti ama Michele, hala moda dünyasının en popüler ismi... Hollywood'un en güçlü isimleri onun tasarımlarını tercih ediyor. Sokakta renklerle, fırfır, işleme detaylarıyla süslenmiş, motiflerle hareketlendirilmiş Gucci tasarımlarını görmeniz ise artık çok normal. Belki de üst segment markaların içerisinde sokakla iletişimini bu kadar iyi tutan ilk markalardan biri... Her biri masal diyarından çıkmış birer kostüm gibi görünen tasarımlar; insanların tutkusu haline geldi ve bunu başarmak gerçekten büyük bir başarı... Cemiyet hayatının ünlü isimleri de Gucci etkisinin altına kısa sürede girdi. Biz de cemiyet hayatının Gucci tutkunlarını dosyamızda bir araya getirdik ve tercih ettiği parçaları derledik.

BİZE ULAŞIN