"Daha yapacak çok işim var"

1/6

Röportaj: Gülçin İŞLER FIRAT
Fotoğraflar: Canan YETİŞTİ SATKIN

Prof. Dr. Zehra Neşe Kavak, bugüne kadar 4 bini aşkın doğumu gerçekleştirmiş, Kadın Hastalıkları, Doğum ve Perinatoloji Uzmanı, Academic Hospital Yönetim Kurulu Başkanı, Dünya Perinatoloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olan çok yönlü biri. 38 yaşında profesör olan Kavak, Dünya Perinatoloji Akademisi'ne üye seçilen ilk ve tek Türk doktor. Yine, Dünya Bilim ve Sanat Akademisi'nin mütevelli heyetine üye seçilen ilk Türk olma unvanına da sahip. 68 kez dünyanın çeşitli ülkelerine perinatoloji ile ilgili uluslararası toplantılarda konuşma yapmak üzere davet edilmiş. Neşe Hanım'ın kariyerindeki başarıları ve aldığı ödüller saymakla bitmez! İş hayatı büyük başarılarla dolu olan ünlü doktor, 2 yetişkin erkek çocuğu annesi ve 27 yaşındayken evlendiği ünlü siyasetçi Cavit Kavak ile de mutlu bir evliliği var. Kendisiyle Bağdat Caddesi'ndeki muayenehanesinde buluşarak başarılarla dolu bir hayatın inceliklerini ve bütün bunların arasında annelik, kadın olmak gibi konuları da konuştuk.


Türkiye'de ilk defa TUS (Tıpta Uzmanlık Sınavı) sınavına girenlerden birisiniz. Biraz geçmişe gidersek nasıl bir çocukluktu sizin ki?


Zehra Neşe Kavak: Benim çocukluğum sanıyorum şimdiki halimin temelleriydi. Annem çocukluğumdan bahsederken prensipli ve sorumluluk sahibi olduğumdan bahseder. Çocuktan değil de, yetişkin bir insandan bahsettiğinizi sanabilirsiniz. Okulda da başarılı bir öğrenciydim. İyi notlar, takdirler, teşekkürler... İlk, orta ve lise yaşantımda da okul birincisiydim. Sanırım doğuştan çalışma aşkı var bende. Zaten sonrasında da Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ile devam eden eğitim yaşantım, hayatımın odak noktası oldu.


Başarı sizin için ne ifade ediyor? Kendinizi hırslı mı tanımlarsınız, azimli mi?


Kavak: Kendimi aslında öncelikle hedefleri olan bir insan olarak tanımlayabilirim. Önünüze hedef koyduğunuz zaman, hırs da azim de kendiliğinden oluşuyor zaten. Ben her zaman yeni hedefler koydum, onların peşinden gittim. Başarı da benim için bu hedefleri gerçekleştirmek anlamına geliyor. Bir başarı, ardından yeni bir hedef... Her aşamadan sonra önümde yeni bir basamak daha oluşuyor. Bu anlamda bakarsanız evet hırslıyım. Tabii hırs tek başına isteneni gerçekleştirmek için yeterli değil. Azim ve çalışma olmadan başarı gelmez. Şu da var ki; kariyer ve para kazanma odaklı çalışma başarı getiriyor gibi görünse de, sizden çok şey götürür ve bir yerde başarı sandığınız şeyler kaybolup gider. O yüzden para, kariyer odaklı değil başarı için çalışmalı.

BİZE ULAŞIN