'İstanbul dünyanın kültür başkenti'

1/4

Röportaj: Soner GÖMLEKSİZ
Fotoğraflar: Haydar ERÇİN


Osmanlı döneminin ünlü Türk minyatür sanatçısı, tarihçi, matematikçi ve silahşor Matrakçı Nasuh sergisi, Balkan ülkelerinden sonra İstanbul'a da gelerek büyük ilgi çekti. Cumhurbaşkanlığı himayesinde, Türkiye Turing ve Otomobil Kurumu'nun ev sahipliğinde ve İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları tarafından projelendirilen '16. Yüzyıl Dâhisi Matrakçı Nasuh' sergisi, bundan sonra dünyayı gezmeye devam edecek. Üç kıta, dokuz ülke, 10 şehirde gerçekleştirilecek projenin mimarı İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Beste Gürsu. Gürsu ile buluştuk ve hem bu sergiyi hem de İstanbul Kültürlerarası Sanat Diyalogları Derneği'ni konuştuk.


Sanata ilginiz nasıl ve ne zaman başladı. Kendinizi anlatır mısınız?

Beste Gürsu:
Grafik tasarımı eğitim aldım. Aslında bu eğitimi almam, Güzel Sanatlar Akademisi Şeref Akdik Atölyesi mezunu, yurtdışında Osmanlı tarihi ve mimarisi üzerine araştırmacı yazar olan rahmetli babam M. Kamil Dürüst'ün yönlendirmesi ile oldu. Babam sadece Osmanlı tarihi ve resim sanatı ile sınırlı kalmamış, musiki, fotoğraf, edebiyat, tasavvuf gibi birçok alanda çalışmalar yapmış, eserler bırakmıştır. 2003 yılında halka açtığı, yaklaşık 15 bin kitabın bulunduğu, adını taşıyan kütüphanesinde 90 yaşına kadar çalışmalarını sürdürdü ve paylaştı. Haliyle böyle bir aile yapısında yetiştiğinizde yolunuzu belirlemeniz daha doğru ve kolay oluyor.


Kültürlerarasında büyük bağ kuran projeler gerçekleştiriyorsunuz. Bu vizyonla hareket etmeye ne zaman başladınız?

Gürsu:
2017'de 20. yılımızı kutlayacağımız profesyonel sanat çalışmalarıma 1997 senesinde kurduğum Art and Life Gallery Project Production çatısı altında; gelenekselden çağdaşa, tüm jenerasyonlardan sanatçılar ile sanatın tüm disiplinlerinde uluslararası çalışmalar, projeler ve organizasyonlar gerçekleştiriyoruz. Türkiye'ye yabancı sanatçıları getiriyoruz, sanatçılarımızı da Türkiye sınırları ötesine taşıyoruz. Her zaman gelenekseline sahip çıkan, gelişen, dinamik, vizyoner prensipler doğrultusunda hareket ettim.

BİZE ULAŞIN