Meksikalı sanatçı Türkiye'de

Sevil Dolmacı Gallery, Meksikalı sanatçı Bosco Sodi’nin Türkiye’deki ilk kişisel sergisine 22 Eylül-28 Ekim günlerinde ev sahipliği yapıyor.

Meksikalı sanatçı Türkiye'de

Hazırlayan: Gülçin İşler Fırat


Sevil Dolmacı Gallery, Meksikalı sanatçı Bosco Sodi’nin Türkiye’deki ilk kişisel sergisi “The Silence of Form”u 22 Eylül-28 Ekim günlerinde İstanbullu sanatseverlerle buluşturuyor. Eserlerini doğal malzeme ve tonlarla oluşturan sanatçı, üretimlerinin temelinde kili kullanıyor.  Kilin kusurluluğu, geçiciliği ve doğallığı Sodi’nin tercih nedenlerinden birini oluşturuyor.Sanatçı, genellikle tuval ve heykelden oluşan eserlerini, doğal malzemelerden oluşturduğu karışımı katmanlar halinde elle uygulayarak, yaratıcı sezgi ve raslantısallığa dayanan meditatif bir süreç ile meydana getiriyor. Bu sürecin başında ıslak olan malzeme kurumaya ve üzerinde yarıklar, çatlaklar oluşmaya başladığında, sanatçı doğaya süreci tamamlaması için izin veriyor. Böylelikle Sodi’nin doğa ile olan iş birliği tamamen tesadüfe dayalı ve öngörülemez eserlere dönüşüyor. Sevil Dolmacı Gallery 19. yüzyıl rokoko süslemeler ile ağırlıklı eklektik üsluba sahip Villa Ipranosyan binasında, Bosco Sodi’nin zamansız, doğal ve ham malzemelerine karşıtlıkla yakalanan benzersiz bir altyapı sunuyor. “The Silence of Form” sergisi ile izleyici, 22 Eylül – 28 Ekim günlerinde karşıtlıkla yakalanan farklı bir deneyime tanıklık ediyor.

 
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.