Dünyaca ünlü sanat fuarları

Sanat fuarları ve bienaller, sanatseverler ve koleksiyonerlere, sanat dünyasının farklı yönlerini keşfetmek ve sanat eserlerini görmek için önemli bir fırsat sunuyor.

Dünyaca ünlü sanat fuarları

Yazı: Nazlı Keçili


Sanatın nabzının attığı sanat fuarları niteliklerini artırmaya ve sayısal olarak da çoğalmaya devam ediyor. Dünya genelinde birçok farklı türde sanat fuarı yapılıyor. Sanat eserlerini sergilemek, sanatçıları tanıtmak, sanatseverleri bir araya getirmek ve sanat dünyasını geliştirmek amacıyla düzenlenen bu fuarlar aynı zamanda bulundukları bölgenin canlanmasını sağlıyor. Ülkemizde de bienaller ve sanat fuarlarının olduğu zaman şehre bir canlılık geliyor. İstanbul Bienali 18. ayağını önümüzdeki sene yapacak, yine İKSV’nin yürütücülüğünde 2012-2020 yılları arasında gerçekleşen Tasarım Bienali, Filmekimi, Caz Festivali, Tiyatro Festivali, Müzik Festivali şehrin nabzını tutuyor. İstanbul Kültür ve Sanat Vakfı’nın desteğiyle gerçekleşen Venedik Bienali’nin Türkiye Pavyonu da artık merakla beklediğimiz bir bienal haline geldi. Geçtiğimiz günlerde kalabalık ziyaretçi grubunu ağırlayan Contemporary İstanbul da her yıl ilgi çeken fuarlarımız arasında.Öte yandan dünya çapında en çok ilgi göre fuarlara bakacak olursak İsviçre’nin Basel kentinde Sanat Basel dünyanın en çok ilgi gören fuarlarından biridir. Modern ve çağdaş sanatın en iyi örneklerini bu fuarda görebiliyoruz. Frieze Sanat Fuarı ise kendi içinde farklı dallara ayrılan disiplinlerarası bir fuara dönüşüyor. Frieze Art Fair London, Frieze London, Frieze Masters ve Frieze Sculpture’dan oluşuyor. Londra ve New York merkezli düzenlenen fuar açık hava da sergilediği eserlerle de oldukça ilgi görüyor. İlki 2002 yılında gerçekleşen Art Basel Miami Beach, ABD’de düzenlenen prestijli bir sanat fuarı. Sıcak iklim bölgeleriyle sanatı buluşturan çok renkli bir fuar. Documenta, Almanya’nın Kassel şehrinde düzenlenen çağdaş sanat bienalidir. 5 yılda bir yapılır. Uluslararası alanda çağrı yapar ve dünyanın dört bir yanından sanatçıları bir araya getirir. Sao Paulo Bienali, Brezilya’nın Sao Paulo şehrinde düzenlenen en eski ve en önemli sanat bienalidir. Latin Amerika sanatının ve sanatçılarının tanıtılmasına katkıda bulunur.Tematik olarak var olan bir sanat fuarı da Venüs Sanat Fuarı’dır. Venüs Sanat Fuarı, Berlin, New York ve diğer şehirlerde düzenlenen bir sanat fuarıdır. Bu fuarlar, kadın sanatçıları ve kadın temalı sanatı vurgulamak amacıyla oluşturulmuştur. Amaç hem farkındalık yaratmak hem genç kadınları desteklemek ve onları sanat sahnesine katmaktır. Bu fuarlar, sanat dünyasının farklı yönlerini keşfetmek ve sanat eserlerini görmek için sanatseverler ve koleksiyonerler için önemli etkinliklerdir. Ayrıca, sanatçılar için eserlerini sergileyerek tanıtma ve satma fırsatı sunarlar. Ancak bence artık en önemli etkilerinden biri şehre kattıkları enerji ve hareket. Her yıl düzenlenen bu etkinlikler, sanatın evrensel ve kültürel bir ifade biçimi olarak değerini vurguluyor. Ancak fuarların düzenlendiği tarihler ve konseptler her yıl değişebiliyor. Tarihsel bir bakış açısıyla baktığımızda -özellikle bienallere- o dönem hangi sorunların insanları ilgilendirdiğini öğrenebiliriz.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.