Fendi, Diana Mağaraları'nın restorasyonunu üstlendi

Sanat hayırseverliği konusunda tanınan FENDI, Tivoli Villa D'Este'de yer alan ve UNESCO Dünya Mirasına dahil olan Diana Mağaralarının restorasyonunu üstleniyor.

Fendi, UNESCO Dünya Mirasına dahil olan Diana Mağaraları'nın restorasyonunu üstlendi.

Haber: Gülçin İşler Fırat


FENDI, Villa Adriana ve Villa d'Este arasındaki sinerji sayesinde ortaya konan, Diana Mağarası'nın konservatif restorasyon çalışmalarına önümüzdeki aylarda Tivoli'deki Estense Bahçesi'nde başlayacak. 2001 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi'ne seçilen Villa d'Este'nin özellikle düşündürücü ve panoramik bir noktasında yer alan Diana Mağarası, Kardinal Yürüyüş Yolu'nda yer alan haç planlı bir nymphaeumdur. 1570 ile 1572 yılları arasında Paolo Calandrino tarafından, muhtemelen villayı ve parkı tasarlayan mimar Pirro Ligorio'dan esinlenerek inşa edilen alan, erdemi simgeleyen avcı tanrıça Diana'da kişileşen dürüstlük ve iffete adanmıştır. İçeride Ovid'in Metamorfozlarından mitolojik bölümler Tritonlar, Nereidler ve Karyatidler canephorae ile birlikte tasvir edilmiştir.Mağaranın tüm yüzeyi zengin ve karmaşık çok renkli ve polimater dekorasyonla (sıvalar, cam macunları, kabuklar, sırlı mayolika fayanslar, taş malzemeler) kaplıdır. Diana Mağarası, 16. ve 17. yüzyıllarda Avrupa bahçelerinde mağara ve nymphaea figürlerinin gelişimi için temel teşkil eden önemli bir referans modeli olmuştur. Kardinal Ippolito II d'Este'nin kendisi de, 16. yüzyılın sonlarında Maniyerist kültürün kendine özgü değerlerinin ideal bir sentezini yoğunlaştıran bu yerlerde dolaşmaktan özellikle hoşlanıyordu.

Restorasyon, Villa Adriana ve Villa d'Este Özerk Enstitüsü müdürü Andrea Bruciati'nin belirlediği, güzellik arayışıyla bağlantılı bir şirketle bu ortaklığı güçlü bir şekilde arayan kültürel mirasın korunması ve geliştirilmesine yönelik temel hedeflerle uyumlu şekilde hayata geçirilecek.
Fendi Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO'su Serge Brunschwig bu restorasyon çalışmasında şu açıklamalarda bulundu: "Fendi için Roma sınırlarını Tivoli'deki Villa D'Este'ye kadar genişletmek, dünya çapında UNESCO Dünya Mirası Alanı olarak kabul edilen, çok sayıda çeşme ve su içeren İtalyan tarzı bahçenin başyapıtını temsil eden ikonik bir yer olan Villa D'Este'ye kadar genişletmek bir onurdur. Bu girişim, geçmişte bizi Roma'daki sembolik yerlerin restorasyonuna ve gelecek nesiller için güzelliğin korunmasına yönlendiren İtalyan kültürel mirasını koruma ve geliştirme konusundaki kararlılığımızı yeniliyor."


Bu çok özel dekoratif döngünün okunabilirliğini tamamen geri kazanmak ve arkeolojik alanın en karakteristik ve önemli yerlerinden birini yeniden açmayı amaçlayan proje kapsamında; Grotto'ya motorlu erişilebilirliğin artırılmasının yanı sıra görme, işitme ve bilişsel engelli kişilerin ihtiyaçlarının özel bir metotlar aracılığıyla karşılanmasına özellikle dikkat edilmesi planlanıyor.
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.