Kelimelerin ve müziğin dans ile yücelmesi

Yönetmen ve koreograf Jean-Christophe Maillot’un Shakespeare’in zamana meydan okuyan eserini yeniden yorumladığı ‘Romeo & Juliet’, 3 ve 4 Şubat tarihlerinde Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde sanatseverlerle buluşacak.

Kelimelerin ve müziğin dans ile yücelmesi

YAZI ŞERİF ERCANKlasik balenin dünya çapındaki en iyi temsilcilerinden biri olarak nitelendirilen Monte Carlo Balesi, ikinci kez İstanbul’da sanatseverlerin karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Monte Carlo Balesi bu kez, Jean-Christophe Maillot’nun hem koreograf, hem yönetmen hem de dansçı kimliğiyle sahneye koyduğu ‘Romeo & Juliet’i İstanbul’da sahneleyecek.


Başarılı yönetmen ve koreograf Jean- Christophe Maillot’un öncülüğündeki 50 dansçıdan oluşan büyüleyici kadrosuyla 40’a yakın bale koreografisine imza atan Monte Carlo Balesi, Jean-Christophe Maillot’un yeniden yorumladığı ‘Romeo & Juliet’ temsiliyle, 3 ve 4 Şubat tarihlerinde ilk kez ve sadece Zorlu PSM Turkcell Sahnesi’nde olacak.Önce dansçı sonra da koreograf olarak baleye önemli katkılar sunmuş Fransız sanatçı Jean-Christophe Maillot, Monte Carlo Balesi’ni dünyanın en prestijli bale toplulukları arasına sokan Vers un Pays Sage (1995), ‘Romeo et Juliette (1996), Cendrillon (1999), La Belle (2001), Le Songe (2005), Altro Canto (2006), Faust (2007) ve LAC (2011) gibi birçok gösteriye imzasını attı. Daha önce 2017 yılında Göl eseriyle Zorlu PSM’de sahne alan Monte Carlo Balesi’nin eşsiz Romeo ve Juliet gösterisini kaçırmayın derim. Usta koreografın zamana meydan okuyan bu eseri yeniden yorumlayışını nefesinizi tutarak izleyeceksiniz. William Shakespeare’in ünlü oyununu baleye uyarlanmış olarak sahnede izlemek kesinlikle kaçırılmayacak bir fırsat.


1985 yılında Monaco Prensesi Caroline tarafından kurulan Monte Carlo Balesi (Les Ballets de Monte-Carlo), dünyaca ünlü Paris Operası’ndan gelen konuk sanatçıların yanı sıra Kevin Haigen, John Clifford, Jean- Christophe Maillot, Dieter Ammann ve Uwe Scholz gibi koreograflar ile birlikte başladığı yolculuğunda hızla yükselen bir bale topluluğu oldu. 1992 yılında Jean- Christophe Maillot’un ekibe kalıcı olarak dahil olmasıyla birlikte global anlamda ses getiren eserleri sahneye koymayı başardı ve birçok prodüksiyonu da turneler ile dünya bale seyircisinin beğenisine sundu. Uluslararası alanda başarılara sahip bir bale topluluğunu sahnede izlemek her sanatsever için bir ayrıcalık olacaktır.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.