Met Gala teması: Uyuyan Güzeller

2024 yılında Mayıs ayında düzenlenecek Met Gala’nın teması ‘Uyuyan Güzeller: Modayı Yeniden Uyandırmak’ olarak belirlendi

Met Gala teması: Uyuyan Güzeller

Haber: Gülçin İşler Fırat


Her yıl merakla beklenen en önemli moda olayı, Met Gala’nın teması, bu yıl, 400 yıllık tarihi kapsayacak 250 parçadan oluşan yeni serginin koleksiyonundan yola çıkarak belirlendi. Metropolitan Sanat Müzesi Kostüm Enstitüsü, bir sonraki sergisinin ve 2024 Met Gala'nın temasını açıkladı: "Sleeping Beauties: Reawakening Fashion (Uyuyan Güzeller: Modayı Yeniden Uyandırmak)” Costume Institute’nin daimi koleksiyonundan seçilen 250 parçanın yaklaşık 50 tanesi tarihi öneme sahip, bird aha giyilemeyecek kadar kırılgan, nadir ve estetik açıdan güzel parçalardan oluşuyor. 6 Mayıs’ta gerçekleşecek Met Gala’ya katılacak markaların ve ünlü isimlerin bu parçalardan esinlenmesi bekleniyor.
Costume Institute’nün Wendy Yu küratörü Andrew Balton tarafından hazırlanan ve 6 Mayıs’ta başlayacak sergi, 400 yıllık bir tarihe ışık tutacak. 17. Yüzyıldan kalma Elizabeth dönemi İngiliz korsajından, Christian Dior’un ünlü ‘Junon ans Venüs’ balo elbiseleri  gibi çok özel tasarımlar yer alacak.

 


Sergide yer alan elbise ve aksesuarlar, yapay zeka, CGI, video animasyon, ışık projeksiyonları, ses düzenlemeleri ve artırılmış gerçeklik gibi teknolojilerden yararlanılarak yeniden uyandırılacak. 
6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.