Cannes Film Festivali Başladı

77'inci Cannes Film Festivali sinemaseverlerle 14- 25 Mayıs tarihleri arasında buluşacak

Cannes Film Festivali Başladı

Haber: Gülçin İşler Fırat

Fotoğraflar: Splash


Chopard'ın resmi partneri olduğu 77. Cannes Film Festivali, fFransa'nın Cannes şehrindeki Grand Theatre Lumiere sahnesinde 14 Mayıs günü gerçekleşen Açılış Seremonisi ile başladı. Barbie filminin yönetmeni Greta Garwing'in başkanlığını yaptığı ve Türk yönetmen ve senarist Ebru Ceylan'ın da yer aldığı Cannes Film Festivali'nin jürisinde Fransız oyuncu Eva Green, Amerikalı oyuncu Lily Gladstone, Lübnanlı senarist ve yönetmenb Nadine Labaki, İspanyol yönetmen, yapımcı ve senarist Juan Antonio Bayona, İtalyan aktör Pierfrancesco Favino ve Japon yönetmen Kore-eda Hirokazu ile Fransız aktör ve yapımcı Omar Sy da yer yer alıyor.Geçen yıl jüri başkanı Ruben Östlund tarafından Justine Triet'in "Bir Düşüşün Anatomisi" filmine verilen Altın Palmiye ödülü için bu yıl 22 film yarışacak. Festivalin açılışı Quentin Dupieux'nün Fransız komedi filmi "İkinci Perde" (Le deuxieme Acte) ile yapılacak.


Açılış töreninde Amerikan sinemasının önde gelen ödüllü oyuncularından Meryl Streep'in onur konuğu olduğu festivalin açılış töreninde ünlü oyuncuya Chopard'ın hazırladığı Palme d'Honneur ödülü verildi.


77. Cannes Film Festivali'nde sinema ve festival çalışanlarının grev çağrısı nedeniyle aksamalar yaşanabileceği belirtiliyor.


Altın Palmiye Ödülü'nü 2014'te Nuri Bilge Ceylan'ın "Kış Uykusu" filmi aldı ve Türkiye ilk olarak ise Yılmaz Güney'in "Yol" filmiyle almıştı.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.