Efes Kültür Yolu Festivali başladı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen ve dünyanın en kapsamlı kültür sanat projeleri arasında gösterilen Türkiye Kültür Yolu Festivalleri'nin 10. durağı olan Efes Kültür Yolu Festivali başladı.

Efes Kültür Yolu Festivali başladı

Haber: Şerif Ercan


T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen ve dünyanın en kapsamlı kültür sanat projelerinden biri olan Türkiye Kültür Yolu Festivalleri’nin 10. durağı olan ve İzmir’de düzenlenen Efes Kültür Yolu Festivali, 28 Ekim’de, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy tarafından açıldı. Bakan Ersoy, 5 Kasım'a kadar zengin sanat ve kültür etkinliklerinin düzenleneceği festivalin ana üssü olarak belirlenen İzmir Kültür Sanat Fabrikası'nda basın toplantısı düzenledi.Konuşmasında, Kültür Yolu Festivalleri’nin amacı ve kapsamı hakkında bilgi veren Bakan Ersoy, Bu yıl Cumhuriyet'in 100. yıldönümü vesilesiyle 100 günlük bir seri için yola çıktıklarını, 5 Ağustos'ta Nevşehir Kapadokya Balon ve Kültür Yolu Festivali'yle seriye başladıklarını, önümüzdeki hafta Antalya’da sona ereceğini kaydederek, "Festival yapılan şehir sayısını 11'e çıkarttık. Bundan sonra düzenli olarak her yıl 4-5 tane daha şehir ilave ederek 2028 yılı dahil olmak üzere 35 şehre çıkartmayı hedefliyoruz. Kültür Yolu Festivallerinin özelliği, her kesimden, her yaş grubundan vatandaşa hitap ediyor olması” dedi.Bakan Ersoy, daha sonra eşi Pervin Hanım, çocukları Mehmet Reşat ve Aslan Can ile Alsancak Garı'nda açılan Refik Anadol'un Rönesans Rüyaları sergisi ile Kültürpark'ta düzenlenen Uzak Yakın sergisi ve gastronomi stantlarını ziyaret etti. Bakan Ersoy'a Vali Süleyman Elban ve AK Parti İzmir Milletvekili Şebnem Bursalı da eşlik etti.


Kentin farklı noktalarındaki salon ve açık hava ortamlarında tiyatro-müzikal, konser, sergi, opera bale, söyleşi, çocuk etkinlikleri, film gösterimi ve gastronomi gibi çok geniş bir yelpazede düzenlenen etkinlikler, 5 Kasım'a kadar izlenebilecek.

 

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.