Fransız şeften tarifler

Dünya markası bir restoranın şefi olan Celestin Gaty ile mutfakta buluştuk.

Fransız şeften tarifler

The Ritz-Carlton Otel içerisinde hizmet veren Nobu İstanbul’un Head Chef’i Celestin Gaty, Aralık 2022’den bu yana başarılı işlere imza atıyor. Şef, imza lezzetlerini Şamdan Plus için hazırladı.


Röportaj: Melih Türk

Fotoğraflar: Şerif Yılmaz


Sizi tanımakla başlayalım. Eğitiminizi ve deneyimlerinizi öğrenebilir miyiz?

Lyon’da üç yıl bir mutfak okulunda mutfak sanatları okuduktan sonra Profesyonel Mutfak Baccalaureate diplomasını aldım. Ardından, yine Lyon’da Michelin yıldızlı bir restoranda beş yıl boyunca çalıştım ve sonunda Şef de Partie pozisyonuna yükseldim. Bundan sonra başka bir gastronomi restoranında sekiz ay boyunca Sous Chef olarak çalıştım. 2022 yılında ise Santorini’deki Nobu’da Executive Sous Chef olarak çalışmaya başladım. Sezon sonunda, Nobu Marrakech’in açılışına bir ay boyunca yardım ettim ve Aralık 2022’de İstanbul’daki Nobu’ya geldim. O günden bu yana da Nobu İstanbul’un Head Chef’i olarak çalışıyorum.


Mutfağa girişiniz ve bu yolu neden seçtiğinizi anlatır mısınız?

Babam gençken bir aşçıydı ve beni bu yolu izlemeye teşvik etti. Yürümeyi öğrenmeden önce her pazar onunla yemek yapma anılarına sahibim. Yani hatırladığım kadarıyla her zaman bir aşçı olmayı istemişimdir diyebilirim.


Mutfağınız diğer restoranlardan nasıl farklılaşıyor?

Nobu, Peru-Japon füzyon mutfağı ile öne çıkan bir konsepte sahip. Yemekleri hazırlarken her iki mutfağı da iz bırakan bir şekilde kullanarak Nobu lezzetlerini özenle hazırlıyoruz. Sonucunda da hikayesi olan özel yemekler ortaya çıkıyor ve Nobu’yu da bu özgünlüğü eşsiz kılıyor. Güzel bir ortamda iyi yemek ve iyi bir hizmet Nobu’nun felsefesidir diyebilirim. Nobu’nun sunduğu özeni ve bu felsefeyi kapıdan içeri girdiğiniz andan çıktığınız ana kadar hissedebilirsiniz.


Her şey lezzetli ve özelken, mönülerinizden favori yemekleriniz var mı?

Aslında bu seçimi yapmak benim için çok zor... Tüm lezzetli seçeneklerimiz arasında, favori yemeklerim Kızarmış Karnabahar Jalapeno ve Bebek Ispanak Salatası. Bu iki lezzeti seçmemin sebebi ise malzemeleli kulağa her ne kadar basit gibi gelse de sonucunda beklentinin çok ötesinde bir lezzetin ortaya çıkması.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.