Gala Modern ünlü isimlerin katılımıyla gerçekleşti

İstanbul Modern’in yeni müze binasındaki ilk Gala Modern Gecesi'ne cemiyet, iş ve sanat dünyasından ünlü isimler katıldı

Gala Modern yeni binasında ilk davetini verdi

 Haber: Gülçin İşler Fırat

Fotoğraflar: Ersin Al


İstanbul Modern’in sergi ve eğitim programlarını desteklemek, çocuk ve gençlerin sanatla buluşmasına olanak yaratmak amacıyla 11.’si düzenlenen Gala Modern, 16 Aralık 2023 Cumartesi akşamı ilk kez İstanbul Modern’in yeni müze binasında gerçekleşti. Türkiye ve dünyadan 11 sanatçının yapıtı, Maya Portakal Bitargil yönetimindeki destek yarışında yer aldı. Özel öğrenme gereksinimli 500 çocuk ve gencin sanatla buluşmasını sağlayan “Buluşma” projesine de destek çağrısı yapılan gecede, genç müzisyen INJI ve ardından Gökçe Bahadır-Emir Ersoy sahne aldı.


Maya Bitargil, Salih Bademciİstanbul Modern Yönetim Kurulu Başkanı Oya Eczacıbaşı, müzenin eğitim ve sergi programlarına destek sağlamak amacıyla düzenlenen gecenin açılış konuşmasında “Gala Modern’i, 100’üncü yılını coşkuyla kutladığımız Cumhuriyetimize bir armağan niteliğindeki yeni müze binamızda düzenlemekten büyük mutluluk duyuyoruz. Kültür Elçilerimizle birlikte, ilk günden bu yana hiç eksilmeyen bir heyecanla sürdürdüğümüz Gala Modern, tüm dünyadan sanatçı ve davetlilerin desteğiyle uluslararası bir kimlik kazandı” dedi. Eczacıbaşı şöyle devam etti:


İstanbul Modern Kültür Elçileri


“Müzemizin sergi ve eğitim programlarına katkı sağlamak amacıyla düzenlediğimiz Gala Modern ile yüzbinlerce çocuk ve gencimizi sanatla buluşturma fırsatı bulduk. Bugüne kadar İstanbul Modern’de eğitimlere katılan 900 bin çocuk ve gencimiz artık birer sanatsever olarak büyüyor; hayatlarını sanatla daha da zenginleştiriyor. Fırsat eşitliği sağlamak amacıyla özel eğitim gruplarındaki binlerce çocuk ve gence yönelik projeler, eğitim programları ve sanat atölyeleri düzenlemeyi de sürdürüyoruz.”

 

Eczacıbaşı konuşmasında, ilk günden bu yana Gala Modern’e verdikleri destek için Maya Portakal Bitargil, Esra Ekmekçi Çalıcıoğlu, Banu Çarmıklı, Şeli Elvaşvili, Melkan Gürsel, Cem Hakko, Banu İpeker, Esra Özsüer, Suzan Sabancı, Okşan Atilla Sanön ve Rana Erkan Tabanca’dan oluşan İstanbul Modern Kültür Elçileri’ne tek tek teşekkür etti. 


Genç müzisyen INJI'nin performansının ardından sahne alan Gökçe Bahadır ve Emir Ersoy, müzik ve şovlarıyla geceye renk kattı. 


Destek Yarışı’nda 11 sanatçı 11 yapıt 

Sunuculuğunu Rana Erkan Tabanca ve Salih Bademci’nin yaptığı gecede, müzenin sergi ve eğitim programlarına kaynak sağlamak amacıyla Maya Portakal Bitargil yönetiminde destek yarışı gerçekleştirildi. Salih Bademci’nin de eşlik ettiği Gala Modern Destek Yarışı’nda Türkiye ve dünyadan 11 sanatçının yapıtı sanatseverlerle buluştu. Nevin Aladağ, Ali Alışır, Özlem Altın, Mohamed Bourouissa, Adnan Çoker, Olafur Eliasson, Tadashi Kawamata, Laure Prouvost, Imran Qureshi, Necla Rüzgar ve Elif Uras’ın bağışladıkları yapıtlar Gala Modern Destek Yarışı’nda yer aldı. 

 

Gala Modern Destek Yarışı’nda müzenin sergi ve eğitim programlarına 16 milyon 200 bin TL katkı sağlandı.

 

Buluşma için destek çağrısı 

Gecede ayrıca özel öğrenme gereksinimli 500 çocuk ve gencin sanatla buluşmasını hedefleyen “Buluşma” projesi için Rana Erkan Tabanca ve Salih Bademci tarafından destek çağrısında bulunuldu.

 

Yeni müze binasındaki ilk Gala Modern’in destekçileri

Konsept tasarımını Tabanlıoğlu Mimarlık, etkinlik tasarımı ve organizasyonunu dDf’in üstlendiği yeni müze binasındaki ilk Gala Modern’in eş destekçileri ise Sanlorenzo Türkiye Temsilcisi Trio Deniz ve Rhodium oldu.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.