İtalya'nın Yeni Gözdesi: Puglia

İtalya’nın Puglia bölgesi, ülkenin turizm merkezlerinden biri olma yolunda hızla ilerliyor. Her geçen yıl daha çok turist ağırlayan bölge, doğası, tarihi, kültürü ve geleneksel mutfağıyla büyük ilgi görüyor.

İtalya'nın Yeni Gözdesi: Puglia

Yazı: Şerif Ercan


Bölgesel açıdan İtalya’nın dünyaca şöhret olmuş birçok turistik bölgesi mevcut. Ancak son yıllarda onlara bir yenisi daha eklendi.

Puglia bölgesi, son yıllarda adından sıkça söz ettirir oldu. Bölgeye gelen turist sayısı her geçen yıl hızla artıyor. Puglia, İtalya’nın 20 özerk bölgesinden biri. Ülkenin güneyinde yer alıyor. Doğal, tarihi ve kültürel zenginlikleriyle öne çıkan bölge, geleneksel mutfağıyla da büyük ilgi görüyor.Çizme şeklinde olan İtalya’nın çizmesinin topuğunda yer alan Puglia’nın en büyük avantajı turizm çeşitliliği. Ormanlar,zeytinlikler ve üzüm bağlarıyla kaplı olan bölgede yer alan şehir, kasaba ve köyler, geleneklerini koruyan halkı ve yaşam kültürüyle turistleri cezbediyor. Geleneksel mutfağını da koruyan bölgedeki restoranlar ise, gurme gezginler için tam bir cazibe merkezi oluşturuyor.Puglia’nın yıldızını parlatan en başta trulli’ler... Yerel halkın tipik evleri olan trulli’ler, konik çatılı, beyaz ve küçük evler. Bunların çoğu Alberobello’da bulunuyor. Trulli’lerin yan yana dizildiği sokaklardan oluşan bu kasabayı görmeden dönmeyin. Puglia bölgesinde mutlaka görülmesi gereken birçok şehir ve kasaba var. Bölgenin en ünlü şehri şüphesiz Bari. Aziz Nikolaos Bazilikası ve değerli bir dini eser olan St. Nicholas kalıntılarına ev sahipliği yaptığı için bir haç yeri olarak da görülen Bari’de Bizanslılar, Fransızlar ve İspanyollar tarafından yapılmış birçok tarihi kalıntı da bulunuyor.
Lecce de bölgenin önemli şehirlerinden. Antik Yunan etkisinde olan Lecce’de İmparator Hadrian adına kurulmuş San Cataldo Amfitiyatrosu’nu, görkemli çan kulesi ile Lecce Katedrali’ni, 2. yüzyılda yapılmış olan Antik Yunan Tiyatrosu’nu, Sant’Oronzo

Meydanı’nı, şehri çevreleyen surları ve V. Charles adına yaptırılmış olan Porta Napoli’yi mutlaka görün.


Bölgedeki bir başka otantik yerleşim biri ise Otranto kasabası. Bir süre Osmanlı’nın işgalinde de kalan kasabada, UNESCO

Dünya Mirası Listesi’ndeki eski şehir, Otranto Kalesi, Bizans freskler ile ünlü katedral ve mozaikler görülecek yerler arasında bulunuyor.


Otranto Kasabası


Puglia’da şehirleri gezmeye devam edelim. Motolla ise, ekoturizm tutkunları için harika bir yer. Onlarca asır öncesinden kalan mağara tapınaklar görülmeye değer. Itria Vadisi de puglia’nın önemli yerlerinden. Adını yolcuları koruyan azize olarak bilinen Itria’dan alan alan vadi, bembeyaz evlerin oluşturduğu barok mimariye sahip şehirleri, küçük kasabaları, alabildiğine uzayan üzüm bağları ve zeytin bahçeleriyle ünlü.
Puglia’nın yerel mutfağı çok basit ama çok ilgi çekici. Dünyadaki en iyi zeytinyağlarından birini üreten bölgede doğal ürünlerden yapılan yemekler tam anlamıyla bir lezzet şöleni yaşatıyor. Bölgedeki irili ufaklı restoranlarda bu lezzetlerin tadına varabilirsiniz. Son olarak deniz-kum-güneş tatili için de Puglia’yı tercih edebileceğinizi belirteyim. Bölgedeki birçok sahil kasabasının, çok güzel plajlarıyla denizin ve güneşin tadını çıkarmanızı sağlayacağına şüpheniz olmasın.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.