Met Gala 2024 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yılın en büyük moda olayı Met Gala bu akşam Türkiye saatiyle 00.30'da başlayacak. Met Gala hakkında bilmeniz gerekenleri derledik

Met Gala 2024 Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Haber: Gülçin İşler Fırat

Fotoğraf: Splash


Moda dünyasının nefeslerini tuttuğu, her yıl büyük bir heyecanla kırmızı halısını beklediği moda olayı Met Gala bu akşam Metropolitan Sanat Müzesi’nde gerçekleşiyor. Met Gala her ne kadar yıldız isimleriyle moda dünyasının en önemli gecesi olsa da Metropolitan Sanat Müzesi Kostüm Enstitüsü’nün sergi açılışını kutlamak için düzenlenen yardım ve bağış toplama etkinliği olması yönünü atlamayalım.

 

Met Gala’nın teması, bu yıl, 400 yıllık tarihi kapsayacak 250 parçadan oluşan yeni serginin koleksiyonundan yola çıkarak belirlenmişti. 2024 Met Gala'nın teması "Sleeping Beauties: Reawakening Fashion (Uyuyan Güzeller: Modayı Yeniden Uyandırmak)” Costume Institute’nin daimi koleksiyonundan seçilen 250 parçanın yaklaşık 50 tanesi tarihi öneme sahip, bir daha giyilemeyecek kadar kırılgan, nadir ve estetik açıdan güzel parçalardan oluşuyor. Ve işte Met Gala’ya katılacak markaların ve  ünlü isimlerin bu parçalardan esinlenmesi bekleniyor. Ve bu özel sergi de 10 Mayıs - 2 Eylül tarihleri arasında Metropolitan Sanat Müzesi’nde görülebilecek.


Sienna Miller, 5 Mayıs akşamı Anna Wintour'un Met Gala partisine nişanlısı Oli Green ile katılırken görüntüleniyor.


Gelelim gecenin  ev sahibi yıldız isimlerine… Vogue’dan Anna Wintour’a bu yıl Zendaya, Jennifer Lopez, Chris Hemsworth, Bad Bunny eşlik edecek ve gecenin onursal başkanları da Loewe kreatif direktörü Jonathan Anderson ve TikTok CEO'su Shou Chew olacak. Met Gala 2024 canlı yayını yalnızca Vogue tarafından gerçekleştirilecek ve canlı yayına oyuncu Gwendoline Christie, yapımcı ve aktör La La Anthony ve model Ashley Graham ev sahipliği yapacak. Kıyafet yönetmeliği “The Garden of Time” olacak ve bu kurallar 1962 yılında J.G. Ballarda tarafından yazılan The Garden of Time adlı hikayeden esinleniyor. Hikayede Kont Axel ve eşi Kontes’in eğlence, sanat ve güzellik ütopyası anlatılırken güzelliğin geçiciliğine, kırılganlığına övgü niteliği taşıyor. Gecede yıldız isimlerin bu konseptten yola çıkarak seçecekleri kıyafetleri göz önüne alırsak; sürdürülebilir bir dünyanın özellikle moda enstitüsünde önemine dikkat çekmek için vintage tasarımların ya da az malzeme ile çok fazla işçiliğin olduğu tasarımların öne çıkacağını düşünebiliriz ama tabii ki gecenin tüm detayları şu an bir sır!  


Gecenin ev sahibi isimlerinden olan Jennifer Lopez, Anna Wintour'un 5 Mayıs'ta düzenlediği Met Gala partisinde görüntüleniyor.


Gecenin ne giyeceği konusunda en çok merak edilen isimlerinden biri hiç şüphesiz filmlerinin basın turunda iddialı stil seçimleriyle dikkatleri üzerine çeken Zendaya olacak. Zendaya da Met Gala partisinde görüntüleniyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.