Nazlı Keçili Venedik Bienali'ni Anlatıyor

Dünyanın en önemli bienallerinden Venedik Bienali’nin sanatçı listesi açıklandı. 20 Nisan’da başlayacak olan bienalde bu yıl ülkemizden Fahrelnissa Zeid, Semiha Berksoy, Güneş Terkol ve Nil Yalter’ın eserleri de sergilenecek.

Nazlı Keçili Venedik Bienali'ni Anlatıyor

Bienaller artık ülkemizde ve yurt dışında çok merakla beklediğimiz sanat etkinliklerinin başında geliyor. Venedik Bienali de dünyanın en eski ve en prestijli sanat etkinliklerinden biri. Resmi adı ‘La Biennale di Venezia’ olan bu bienal, 1895 yılında kuruldu ve kurulduğu o günden bu yanaçağdaş sanatı kutlamak, teşvik etmek ve sergilemek amacıyla düzenlenmekte. İki yılda bir gerçekleşen bienal, Venedik’te bulunan çeşitli mekanlarda düzenlenen sergiler, performanslar ve etkinliklerle sanat dünyasının dikkatini çekiyor. Hem şehri bir kültür sanat merkezi haline getiriyor hem de uluslararası alanda ziyaretçi çekiyor.

 

 

Venedik Bienali, karmaşık bir organizasyon yapısına sahip ve farklı disiplinlerdeki sanatçılara, mimarlara, film yapımcılarına ve dansçılara hitap eden çeşitli bölümleri içeriyor. Bu açıdan da çok önemli buluyorum. Ana bölümleri arasında, ‘Uluslararası Sanat Sergisi’, ‘Mimarlık Bienali’, ‘Film Festivali’ ve ‘Dans Festivali’ bulunuyor. Dolayısıyla her alandan izleyiciyi, sanatçıyı ve profesyonelleri kendisine çekiyor. Ancak en önemlisi ‘Uluslararası Sanat Sergisi ve bu sergi Venedik Bienali’nin merkezi etkinliği olma özelliğini taşıyor.

 

Bienalin ana mekanı olarak Arsenale ve Giardini’nin yanı sıra şehrin çeşitli noktalarında sergiler düzenlenir. Her sergi, bienalin genel temasına uygun olarak seçilen bir sanat yönetmeni tarafından kürate ediliyor. Venedik Bianeli’nde sanatçılar, bienale özgü eserler üretiyor veya önceki çalışmalarını sergiliyor. Mimarlık Bienali, bienalin yan etkinliklerinden biridir ve dünya çapındaki mimarları bir araya getirmesi açısından önemli.


Fahrlnissa Zeid


Farklı ülkelerden gelen katılımcılar, bienalin belirlediği bir tema etrafında projelerini sergiliyor. Film Festivali, bienal kapsamında gösterilen filmlerle sinema dünyasına odaklanırken, Dans Festivali de çağdaş dansın ve performans sanatlarının önemli bir platformunu oluşturuyor. Venedik Bienali, sanat dünyasının önde gelen isimlerinin bir arada ağırlandığı ve en yüksek katılımın sağlandığı etkinliklerin başında geliyor. Dolayısıyla bienalde her zaman ses getiren işlere imza atılıyor. Bu sene 20 Nisan-24 Kasım tarihleri arasında düzenlenecek Venedik Bienali’nin küratörlüğünü Adriano Pedrosa üstlendi. ‘Hepimiz Yabancıyız’ temalı 60. Uluslararası Venedik Bienali’nin sanatçı listesi de yayınlandı. Ve çok mutlu olduk. Çünkü listede bu yıl ülkemizden Fahrelnissa Zeid, Semiha Berksoy, Güneş Terkol ve Nil Yalter bulunuyor.

 

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.