Yaratıcılık Akademisi'nde konforlu banyolar

Yaratıcılık Akademisi’nde Mimar Feza Ökten Koca, insana kendini ‘mutlu hissettiren’ banyoların nasıl kurgulanabileceğinin inceliklerini mobilya ve mimari donanımlar alanında, yenilikçi fikirlerin markası Häfele’nin banyo serileri eşliğinde anlatıyor.

Yaratıcılık Akademisi'nde teknolojik, estetik ve konforlu banyolar

Geçtiğimiz yıl House Beautiful Türkiye YouTube kanalı ve sosyal medyası üzerinden son kullanıcı, profesyonel ve öğrencilere dokunan Yaratıcılık Akademsi platformu bu yıl da yeni konu başlıklarıyla paylaşımlarına devam ediyor. Geçen yıl parke ve kapı, tekstil, mobilya, renk, aksesuar kategorilerinde hazırlanan videolara bu yıl ilk olarak banyo kategorisi eklendi. Mekan tasarımını her yönü ile ele almayı hedefleyen platformun kategorileri giderek genişliyor. Temmuz ayında yayına hazırlanan videolarda Mimar Feza Ökten Koca, banyonun yaşam alanlarıyla olan ilişkisini, bütünsel tasarıma nasıl ulaşılabileceğini, estetik bütünlüğü olan ve insana kendini "mutlu hissettiren" banyoların nasıl kurgulandığını anlatırken hem kendi tasarım perspektifinden bahsediyor hem de Häfele markasının yeni banyo serileri üzerinden tüm detayların uygulamalı örneklerini gösteriyor.


Mimar Feza Ökten Koca banyo tasarımına genel bir perspektiften yaklaşırken, çalışmalarının hareket noktasını şöyle özetliyor: “Ev, yuvadır. Kullanıcısının aynasıdır. Bu aşamada mimarın görevi doğru kurguyu yapmak. Dolayısıyla bana göre estetik, kullanıcının kimliğini yansıtmalıdır. Ama diğer yandan estetik bütünlüğü sağlayacak kişi ise mimardır. Bu süreci yönetirken müşterimizle biraraya geldiğimizde kendisi hakkında bilgiler ediniyoruz. Bu bilgiler, kullanıcı cinsiyeti, yaşı, mesleği, çalışma şekli, evi kullanma süresi gibi başlıkları içeriyor. Mesela daha gelenekselden gelen ama günümüz modernizmine de ayak uyduran ve banyoda kişisel bakımı için uzun süreler geçiren bir kadın müşterimize banyo tasarlarken genel olarak ferah renklerde dolaplar önerirken, bazı duvarlarda daha vurucu renkte kaplamalar ile armatür ve aksesuarlarda kimi zaman gold kaplamalarla estetik dokunuşlara yer veriyoruz,” diye özetliyor. Bu ve benzeri personalarla sizin banyonuz için hayalinizin ne olduğunu anlatırken vitrifiye, dolap kapakları, kulp ve armatür seçiminde hangi kriterlerin öne çıktığı, malzeme, renk ve doku paletini oluşturmaya nereden başlanacağı ve mimariyi tamamlayan diğer unsurlarla görsel bir ilişki kurma yöntemlerini bu videolar üzerinden öğreneceksiniz.


Banyoların geleceğini, değişen yaşam biçimleriyle birlikte teknolojideki gelişmeleri ve yeni malzemeleri de öğrenebileceğiniz Yaratıcılık Akademisi banyo videoları, malzeme, teknoloji ve üretim cephesinden yaratıcılığınızı artıracak bilgiler sunuyor.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.