Moskova'da Kadınlar Günü Daveti

Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği, Moskova Türk Kadınları Organizasyonu (MTKO) iş birliği ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü etkinliği düzenledi.

Moskova'da Kadınlar Günü Daveti

Rusya'da 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Türkiye'nin Moskova Büyükelçiliği ev sahipliğinde ve Moskova Türk Kadınlar Organizasyonu (MTKO) iş birliğinde bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe Türkiye'nin Moskova Büyükelçisi Tanju Bilgiç ve eşi Betül Aksoy Bilgiç, MTKO Başkanı Havva Orhan, inovasyon tasarımcısı Arzu Kaprol ve davetliler katıldı.


Betül Aksoy Bilgiç


Programda, Moskova Türk Kadınları Korosu Türkçe, Azerbaycan Türkçesi ve Rusça şarkılar seslendirdi. Büyükelçi Bilgiç, programa katılan kadınları kutlayarak onlara gül hediye etti. Bilgiç, konuşmasında kadın hakları ve eşitlik mücadelesinin önemine vurgu yaparak, Türk kadınının seçme ve seçilme hakkını pek çok Avrupa ülkesinden önce elde ettiğini belirtti. Betül Aksoy Bilgiç ise Türk kadınlarının milli değerlerini yaşatma ve birlik beraberlik içinde hareket etme önemine değindi.


Tanju Bilgiç


Bilgiç konuşmasında, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nün siyasi haklar ve eşitlik çerçevesinde yapılan mücadelenin sonucunda doğduğunu, Kurtuluş Savaşı'nın hemen ardından Mustafa Kemal Atatürk'ün, Türkiye'deki kadınlara, dünyanın pek çok ülkesinden önce, önemli haklar verdiğini anlattı. 

Türk kadınının, seçme ve seçilme hakkını pek çok Avrupa ülkesindeki kadınlardan önce elde ettiğini belirten Bilgiç, kadınların haklarını tam olarak elde etmesinin devam eden bir süreç olduğunu, kadınların eşitlik mücadelesinin süreklilik arz ettiğini dile getirdi.Konuşmaların ardından inovasyon tasarımcısı Arzu Kaprol, yaşadığı bir başarısızlığı nasıl başarı hikayesine dönüştürdüğünü katılımcılar ile paylaşarak, sürdürülebilir moda çalışmaları hakkında söyleşi gerçekleştirdi.Betül Aksoy Bilgiç de kadınların hikayelerinde her zaman fedakârlık olduğunu belirterek, "Nasıl bir ailenin değerleri ailedeki bireyleri birbirine bağlıyorsa, vatanseverlik de bir milleti oluşturan bireyleri birbirine bağlar. Bu nedenle, vatanımızdan uzakta yaşayan biz Türk vatandaşlarının, Türk Kadınlarının; Türk örf ve adetlerini, milli değerlerimizi yaşadığımız ülkede devam ettirebilmek adına kuracağı nitelikli birlikteliği, farklılıklarımızdan zenginleşmeyi, birlik-beraberlik içerisinde hareket edebilmeyi ve bayrağımızın gölgesinin düştüğü her yerde aile olabilmeyi çok önemsiyorum." diye konuştu.6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.