Müze gibi bir köy: Birgi

Zengin bir kültüre ve etkileyici bir güzelliğe sahip olan Birgi, özellikle Selçuklu ve Osmanlı mimarisinin örneklerini sergileyen evleriyle her göreni büyülüyor.

Müze gibi bir köy: Birgi

Ege bölgesinin en verimli vadilerinden birinde yer alan Birgi pitoresk tarihi bir Ege köyü. İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı olan bu şirin köy, antik çağlardan bu yana birçok medeniyete ev sahipliği yapmış. Klasik Selçuklu ve Osmanlı mimarisini sergileyen evlerini ise günümüze kadar muhafaza etmiş. Çok iyi bir şekilde restore edilmiş geleneksel evleri ve Arnavut kaldırımlı sokaklarının yanı sıra, geleneksel kentsel yerleşim düzenine hâkim Birgi Ulu Camii ile Ege’nin görülmeye değer lokasyonları arasında yer alıyor. Selçuklu sanat geleneğinin eşsiz örneklerini, Ulu Caminin süslemeleri, ahşap işleri ve çinilerini de burada görmeniz mümkün.


5000 yıllık tarihiyle, zengin bir kültüre ve etkileyici güzelliğe sahip olan Birgi, Anadolu’da Beylikler Dönemi’nde Aydınoğlu Beyliği’ne başkentlik yapmış. 200’ün üzerinde Tescilli Kültür Varlığı ile Birgi 2012 yılından beri UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’nde yer alıyor. Ayrıca, CITTASLOW Yavaş Şehir gibi diğer uluslararası örgütlenme çalışmaları içerisinde de bulunuyor.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.