Yaz bakımlarınız hazır mı?

Isınan havaların etkisiyle seyahat planlarının da artışa geçtiği şu dönemlerde, tatil öncesi sizi hayal ettiğiniz görünüme kavuşturacak küçük dokunuşları ve dikkat etmeniz gereken cilt bakım kurallarını uzmanlarından dinledik.

Yaz bakımlarınız hazır mı?

Yaz mevsimi ile başlayan seyahatler, cildinizin canlılığını ve güzelliğini ön plana çıkarmak için harika bir fırsattır. İhtiyaçlarınızı karşılayan doğru dokunuşlar, cilt bakımları ve ürünlerle, bu sezon pürüzsüz ve ışıltılı bir ciltle çabasızca parlayabilirsiniz. Hal böyleyken tatil öncesi uygulanacak işlemleri Medikal Estetik Hekimi Dr. Zeynep Azaklı ve Uzman Estetisyen Didem Özkan’a danıştık; konu hakkında en güncel bilgileri ve faydalı önerileri aldık.

Tatil Öncesi Cilt Lekelerine Karşı Özel Bakım

Medikal Estetik Hekimi Dr. Zeynep Azaklı, “Günümüzde mezoterapi leke tedavisi için sıklıkla tercih edilen yöntemlerden biri haline geldi” diyor ve uygulamayla ilgili bilgiler veriyor; “Bu tedavi, ciltte oluşan lekelere karşı son derece etkili bir yöntemdir. Hem güvenli hem de başarı oranı yüksek bir tedavi olması, kadın ve erkeklerin söz konusu tedaviden sık sık faydalanmasını da beraberinde getiriyor. Üstelik son derece inatçı olan güneş lekelerinin giderilmesinde de etkili olan yöntemlerin başında geliyor. Cildimiz her gün güneş, kirlilik, stres ve yaşlanma gibi etkenlerle karşı karşıya kalıyor.

Yaz tatilinin hemen öncesinde ve yaz mevsiminin son demlerindeyken de güneşten hasar alan, kuruyan, lekelenen cildimizi yeniden canlandırmak ve nemlendirmek için ‘Leke ve Nem Mezoterapisi’ muhakkak önerilen uygulamaların başında yer alıyor. Bu işlemde en dikkat edilmesi gereken nokta ise cildimizi tazelemek şartıyla en az 50 SPF güneş kremi kullanılmasına devam etmek. Özellikle cildin, güneşin UV ışınlarından bir hayli etkilendiğini söyleyebiliriz. Lekeden korunmanın öncelikli yöntemi ise aslında yüksek korumalı güneş kremleri kullanarak, deniz ve havuza girip çıktıktan sonra kremlerimizi yenilemek oluyor.”

Güneş Işınlarının Zararlı Etkileri Saçları Da Zorluyor


“Cilt kadar saçlarımız da güneşin yakıcı ışınlarından etkilenmekte” diyen Medikal Estetik Hekimi Dr. Zeynep Azaklı, “Yaz mevsimi boyunca tuzlu su ve bol miktarda güneş ışınlarına maruz kalan saç telleri incelerek kopar, nemini kaybeder ve dökülmeye sebep olur. Bu noktada cildimize gösterdiğimiz özeni aynı şekilde saçımıza da göstermemiz gerekir” diyor ve ekliyor; “Bu durumda ise bizlerin imdadına ‘Saç Mezoterapisi ve PRP’ işlemleri yetişiyor. Bu yöntem saç köklerini hedef alarak, kaybettiği vitamin ve mineralleri hedefe doğrudan enjekte ediyor. Bu tedavi yöntemiyle saça kaybettiği nemi ve canlılığı geri veren tedavileri saçınızın nem oranı ve ihtiyacınıza göre doktorunuz planlıyor. Seanslar tahmini 4 -12 seans aralığında kişinin ihtiyacına göre belirleniyor.”

Seyahat Öncesi Ufak Dokunuşlar Hayat Kurtarır

 

“Seyahat öncesi biraz dudak dolgusu ya da belki minik dokunuşlarla yapılmış olan elmacık kemiği dolgusu cildinizi tatil öncesi ışıl ışıl yapacaktır. Dolgu sayesinde nemlenmiş ve pembeleşmiş dudaklarınıza sadece bir parlatıcı ve elmacık kemiklerinizde, güneş kreminizin üzerine geçilmiş hafif bir highlighter ile yazın ihtiyacınız olan tüm makyaj efektini elde etmiş olacaksınız. Ağır bir makyaj karşılığında size sunulan tüm efekti, bu ufak dokunuşlar size fazlasıyla verecektir. Tatilde elmacık kemiğinize düşen güneş ışığının parıltısını hiçbir highlighter’da bulamayacağınıza emin olabilirsiniz. Bu ufak dokunuşlar sizin en doğal halinizle plajda parlamanızı ve girdiğiniz her yerde fark edilmenizi sağlayacaktır. Güneşten gözünüzü korumak için sürekli yaptığımız kısma hareketleri bize ufak göz çevresi çizgileriyle dönerken, göz kenarına yapılan ufak bir botoks dokunuşuyla hem kırışıklık oluşmasını engelleyip hem de var olan kırışıklıklarınızı beslememiş olacaksınız.”

Cilt Korumasına Dikkat Etmek Öncelikli


Uzman Estetisyen Didem Özkan ise; “Sıcak güneş ışınları, serinletici deniz suyu ve tatil havasıyla birlikte gelirken, cildimiz de bu değişime uyum sağlamak için bazı ihtiyaçlara sahip olacaktır” diyor ve tam da bu aylarda cildimizin sağlıklı ve güzel kalmasını sağlamak için izlenmesi gereken adımları anlatıyor; “Yaz aylarında güneş ışınlarının etkisi en yoğun şekilde hissedilir. Bu nedenle, güneş koruması cilt bakımının en önemli adımlarından biridir. Güneşin zararlı UV ışınlarına maruz kalmak cilt kanseri, erken yaşlanma ve lekelenmeye yol açabilir. Bu nedenle, günlük olarak geniş spektrumlu bir güneş kremi kullanmalısınız. SPF 30 veya daha yüksek koruma faktörüne sahip bir ürün tercih edin ve güneşe çıkmadan en az 20 dakika önce cildinize uygulayın. Diğer yandan sıcak hava ise cildinizi kurutabilir, bu yüzden yaz aylarında nemlendirme önemlidir. Hafif, su bazlı bir nemlendirici kullanın ve cildinizi her gün nemlendirin. Özellikle deniz veya havuz suyuna maruz kaldıktan sonra nemlendirici kullanmak, cildinizin nem dengesini korumanıza yardımcı olacaktır.”

Sağlıklı Bir Cilt İçin Bu Kuralları Takıp Edin


Cildi temizlemenin de son derece önemli olduğuna değinen Uzman Estetisyen Didem Özkan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yazın sıcaklığı ve nem nedeniyle cildimiz daha fazla yağlanıp, terleyebilir. Bu yüzden, düzenli temizleme rutini önemlidir. Sabah ve akşam olmak üzere günde iki kez yüzünüzü hafif bir temizleyici ile yıkayın. Yağlı ve akneye eğilimli ciltler için salisilik asit içeren bir temizleyici tercih edebilirsiniz. Temizleme işleminden sonra tonik kullanmak da cildinizin temiz kalmasına ve gözeneklerin tıkanmamasına yardımcı olur. Yaz aylarında, güneşe maruz kalmadan önce cildinizi ölü derilerden arındırmak, bronzlaşmanın daha pürüzsüz ve eşit bir şekilde olmasını sağlar. Bunun için haftada bir kez hafif bir peeling ürünü kullanabilirsiniz. Böylece, cildiniz canlanır ve daha parlak bir görünüm elde edersiniz. Güneş ışınlarına maruz kalan cilt, göz çevresinde ince çizgiler, kırışıklıklar ve koyu halkalar oluşturabilir. Bu nedenle, yaz aylarında göz çevresine özel bakım yapmak önemlidir. Nemlendirici özellikli bir göz kremi kullanarak göz çevresini nemlendirebilir ve koruyabilirsiniz. Yaz aylarında cildinizin güzel ve sağlıklı kalması için yukarıda belirtilen cilt bakımı kurallarını takip etmek önemlidir. Bununla birlikte, her cildin farklı olduğunu unutmayın ve size en uygun ürünleri seçmek için bir dermatologla görüşmek iyi bir fikir olabilir.”

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.