Pirelli takvimine ön bakış

Pirelli takviminin renkli kamera arkası görüntüleri objektiflere böyle yansıdı

Pirelli takvimine ön bakış

Haber: Gülçin İşler Fırat


Zamansız (Timeless) başlıklı 2024 Pirelli Takvimi, fotoğrafçı Prince Gyasi tarafından Idris Elba, Angela Bassett ve Naomi Campbell gibi ünlü isimlerle çekildi. Renkli evreni ve stilize fotoğrafları ile dikkat çeken Ganalı sanatçı, Pirelli’nin inovasyon tutkusunu Pirelli Takvimi’ne yansıttı.

Eserlerinde izleyiciye Batı dünyasındaki hakim “Afrika” algılarına zıt bir söylem sunan Gyasi, 1964’ten beri ikonik bir kültürel mirasa dönüşen Pirelli Takvimi’nin bu yılki çekimlerinde Afrobeat yıldızı Tiwa Savage, şair Amanda Gorman ve Gana'nın Asante halkının kralı Otumfuo Osei Tutu II gibi isimlere de yer verdi. Gyasi, sanatsal fotoğrafçılığın kurallarını yıkarak izleyiciyi kendi sinestezi deneyimlerinden etkilendiği rengarenk bir evrene davet ediyor.Gyasi, sanatsal fotoğrafçılığın kurallarını yıkarak izleyiciyi kendi sinestezi deneyimlerinden etkilendiği rengarenk bir evrene davet ediyor.


Temsili ve kültürü çok önemsediği için ikonik Pirelli Takvimi’nin tarihinde bir ilk olarak projenin bir kısmını ülkesi Gana'da gerçekleştiren Gyasi, bu anlamda da standartlara meydan okudu.


"Pirelli'nin düşüncelerimi, hislerimi ve duygularımı ifade etmem için takvimin 50. Edisyonunu bir tuval olarak sunmasından onur duyuyorum. 2024 Pirelli Takvimini çekecek ilk Afrikalı ve Siyah fotoğraf sanatçısı olmak, bana çocukluğumdan beri yıllardır ilham kaynağı olan bazı kişileri öne çıkarma şansı veriyor.” diyen Prince Gyasi 15-17 Haziran’da Londra’da, 18-23 Temmuz’da Akra ve Kumasi’de deklanşöre bastı. Pirelli Takviminin “Zamansız” başlıklı 50. edisyonu her zaman olduğu gibi sonbaharda, Kasım ayında sunulacak.6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.