Aslı Filinta'dan anlamlı proje

Ünlü tasarımcı Aslı Filinta, Anadolu kadınına destek olduğu projeyi tanıttı

Aslı Filinta'dan anlamlı proje

Haber: Gülçin İşler Fırat


İlhamını Anadolu’dan ve kadının gücünden alan tasarımcı Aslı Filinta, ünlü bir dermokozmetik markasıyla birlikte Hatay’ın unutulmaya yüz tutan el sanatlarından ”Buğday Sapı Örücülüğü” ile yapılan cimem geleneğini yeniden dönüştürmek adına, Hatay Altınözü Zeytin Emeği Kadın Girişimi Üretim ve İşletme Kooperatifi (Hazek Kadın Kooperatifi) iş birliğinde ‘’Değer Katmak Elimizden Gelir’’ projesini başlattı.Ülkemizde 6 Şubat 2023’te meydana gelen depremin ardından, depremden etkilenen kadınlara istihdam sağlamak, toplumdaki yerlerini güçlendirmek ve bunu yaparken Anadolu kültüründe yeri olan el sanatlarını yeniden dönüştürerek değerlenebilmesi adına harekete geçen ünlü bir dermokozmetik markası ve Aslı Filinta, Hazek Kadın Kooperatifi iş birliğinde bir dönüşüm hikayesine imza attı. Kendin olmanın gücününe inanılan bu anlamlı projede, Hazek Kadın Kooperatifi’nin üretimini yaparak kadın istihdamının desteklendiği; buğday sapı örücülüğü geleneğini devam ettirmek hedeflenerek, Anadolu’nun geleneksel el işçiliği ile tasarımın gücü bir araya geldi. Doğal malzemelerle sürdürülebilirliğe de dokunan ”Buğday Sapı Örücülüğü” ile yapılan cimem’ler, Altınözü kadınları vasıtasıyla yeni çantalara dönüştürüldü.Cumhuriyet’in ilk dönemlerine dayanan cimem, buğday sapından örülerek Hatay Altınözü ilçesinde üretiliyor ve mutfakta nihale, ekmeklik, meyvelik, çerezlik, içli köfte ve tarhana kurutmak veya dekoratif amaçlı kullanılıyor. Cimemler sarma bağlama örgü tekniğiyle üretiliyor, kök boya tekniği ile renklendiriliyor ve farklı motiflerde örülebiliyor. Anadolu’nun unutulmaya yüz tutmuş el sanatlarından ve kadın emeğinin gücünden ilham alarak bir dönüşüm hikayesi olarak konumlandırılan bu proje sayesinde 350 kadına, 350 aileye dokunuldu, doğal bitki örücülüğü yapan kadınların ördüğü cimemler 20-30’lu yaşlarda ki kadınların nesillerine geçti. 4000 adet çantanın yapımı için ortalama 7 ton buğday ve 40 dönüm tarla hasadına denk gelen bir buğday tüketimi oldu ve hepsi geri dönüştürüldü.

 

Hatay’da bulunan buğday tarlalarından toplanan sap buğdayların el emeğiyle örülmesiyle elde edilen özel çantalar deprem bölgesindeki Hazek Kadın Kooperatifi’nin zanaatkarlık gücünü gösterme imkanı sağlarken, bu proje adına 4000 adet çanta üretildi.


Aslı Filinta, bu projeyi şu sözleri ile anlattı: “Anadolu’nun geleneksel el işçiliğini ve değerlerini, yaşadığımız çağın ihtiyaçlarına karşılık gelecek şekilde kullanılır hale dönüştürürken; tasarımın gücünü kullanan bir işbirliği bu. Daha fikir aşamasındayken fayda yaratmaya odaklanmış, kadını ve el emeğini desteklerken, doğal malzemelerle sahici sürdürülebilirliğe dokunan bir birliktelik. Kök boya ile renklendirilen hakiki buğday sapı örücülüğü ile meydana getirilen Cimemler, Hazek Kadın Kooperatifi çatısı altında Antakyalı kadınlar tarafından çantalara dönüşüyor. Geleneği geleceğe taşırken; değerlerimize ve birbirimize sahip çıktığımız gönül çarptıran bir proje bu. Dönüşümün, değer yaratmanın ve bir olmanın sonsuz seçeneklerinden biri bu. Elden ele, kalpten kalbe dokunarak biz olmanın çağını hep birlikte başlatacağız. Bu projenin bir parçası olan bütün paydaşlarımıza gönülden teşekkürlerimizle.”


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.