"Hedefe ulaşmak için risk almaktan korkmayın"

Gayrimenkul sektöründeki başarıları ile son dönemlerde adından sıkça söz ettiren iş kadını Evrim Kırmızıtaş Başaran ile kariyer yolculuğu ve en güncel hedefleri üzerine konuştuk.

"Hedefe ulaşmak için risk almaktan korkmayın"

Röportaj: İrem Orhan

Fotoğraf: Serhat Hayri

Styling: Eylem Yıldız

Saç: Rojin Botan

Makyaj: Furkan Karakol


Mekan için Intercontinental Istanbul’a teşekkür ederiz.


Hedefleri olan, istikrarlı ve başarı gayesi ile hayatın her alanında, her daim en iyisini başarmak için mücadele eden bir iş kadını Evrim Kırmızıtaş Başaran. Çok yoğun ve sürekli aktif olmasını gerektiren bir iş planı var ama sorun yok çünkü çalışmak onu besliyor, çalışıp ürettikçe yeni hedeflere doğru yelken açıyor. Öyle ki; Ağustos, 2021’de kurduğu REDSTONE Gayrimenkul Franchise firması, sadece iki yıl gibi kısa bir sürede 8 ülkede 145 franchise ofis şubesine ulaşıyor. Türkiye ve dünya satış şampiyonlukları bulunan Evrim Hanım, hızlı, sağlam ve emin adımlarla markasını büyütürken bu büyüme, şirketin hem yerel hem de uluslararası pazarda başarılı bir şekilde genişlediğini gösteriyor. Başarısının sırrını ise; “Her zaman azimli ve üreten bir kişiliğe sahip oldum, başarı odaklı, düzenli ve disiplinli bir çalışma şeklim oldu” diyerek özetleyen Evrim Kırmızıtaş Başaran ile başarılarının arka planı, gayrimenkul sektöründeki atılımları ve gelecek planlarını konuşmak üzere bir araya geldik.
Evrim Hanım nasılsınız şimdilerde, sizin tarafınızda hayat nasıl gidiyor?

Markamı büyütmeye çalışırken sevdiğim işi yaptığım için çok mutlu ve huzurluyum. Çok yoğun ve aktif çalışıyorum. Bu çalışma bana çok iyi geliyor ve çok keyifliyim, bomba gibiyim, her şey yolunda gidiyor.


Sizden geçen yılın bir değerlendirmesi alalım, 2023 yılı sizin için nasıl geçti?

2023 yılı benim için çok verimli geçti. Ağustos 2021’de kurduğum markam, 2 yıl gibi kısa bir sürede 8 ülkede 145 franchise ofis şubesine ulaştı. Hızlı, sağlam ve emin adımlar ile büyürken bu büyüme, şirketimin hem yerel hem de uluslararası pazarda başarılı bir şekilde genişlediğini gösteriyor. Sektördeki ilk kadın lider olmak, rol model olmak benim için çok değerli.

 

Yıllardır aktif şekilde iş hayatında çalışan başarılı bir iş kadını olarak, ilk dönemlerdeki siz ve şimdilerdeki haliniz ile iş yapış biçimlerinizde nasıl değişimler oldu, kendinizdeki değişimi nasıl değerlendiriyorsunuz?

Çalışma iş modelim hiç değişmedi. Her zaman başarı odaklı, düzenli ve disiplinli bir çalışma şeklim oldu ve hedeflediklerimi gerçekleştirdim, gerçekleştirmeye devam ediyorum. Şimdilerde bunlar ile birlikte iyi bir kadın lider olarak kendi markamı büyütme hedefime odaklıyım.Hayatınızın önemli bir bölümünü işiniz kaplıyor gördüğümüz kadarıyla. Hep böyle çalışma ve üretme azmiyle dolu muydunuz yoksa bu durum yıllar içinde mi gelişti?

Her zaman azimli ve üreten bir kişiliğe sahip oldum. Yıllar içerisinde iş dünyası hızla değişen bir ortam olduğu için ve teknolojik gelişmeler iş yapma şekillerini büyük ölçüde etkilendiğinden bir iş insanı olarak, bu gelişmelere ayak uydurarak sürekli iş süreçlerimi geliştiriyorum. Her zaman başarı odaklı, sistematik olarak çalışmayı kendime kural edindim. İstikrarlı çalışmamın bana en büyük getirisi, elde ettiğim başarılarımın kanıtlanması oldu. Türkiye ve dünya çapında defalarca birincilikler aldım. Aynı istikrar okul hayatımda da bana başarılar getirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Maden Fakültesi Jeofizik Mühendisliği bölümünü de başarılar ile bitirdim.


İş hayatınızda başarının formülü hakkında neler söylersiniz? Yani siz başarıya giden yolda neleri farklı yaptınız? Sektöre girmek isteyen adaylara bu konuda tavsiyeleriniz olur mu?

Gayrimenkul sektöründe başarılı olmak için sektörü ve yerel pazarı iyi anlamak önemlidir. Piyasa trendleri, gayrimenkul değerleme yöntemleri ve gelecekteki gelişmeler hakkında güncel bilgilere sahip olmak başarı için önemli kriterdir. Genellikle kişisel ilişkiler ve ağ kurma üzerine kuruludur. Müşterilerle iyi iletişim kurabilmek, güven inşa etmek ve uzun vadeli ilişkiler geliştirmek önemlidir. Sektöre yeni girmek isteyen adaylar için söyleyeceklerim; sektörde deneyim kazanmaları ve etkili iletişim becerilerini geliştirmeleri, sürekli öğrenmeye ve sektöre yönelik gelişmelere açık olmaları ve en önemlisi istikrarlı olmalılar.

 

İş hayatında ciddi kararlar alıp karmaşık süreçler yönetiyorsunuz. Tüm bunları yaparken nelerden güç alıyorsunuz?

İş hayatında güçlü bir vizyon ve belirlenmiş hedefler, karar verme süreçlerinde rehberlik sağlar. Hedeflerime ulaşma isteği moti[1]vasyonu en yüksek tutan etken, işimle duygusal bağ kurduğum için motivasyonum hep yüksek oluyor.
Konu iş olunca vazgeçemediğiniz prensipleriniz neler?

Dürüstlük, güvenilirlik, etik değerlere sadık kalmak, disiplin ve istikrarlı olmak.


Çalışma arkadaşlarınızı seçerken en dikkat ettiğiniz şeyler neler?

Başarı, genellikle iş birliği ve ekip çalışmasıyla mümkündür. Ekip üyeleri arasında etkili iletişim kurmak, farklı yetenekleri bir araya getirmek, ortak hedeflere odaklanmak ve benim için en önemli değer samimiyettir.

 

Şans sizin hayatınızda nerede? Yaptığınız işlerde şans hep sizden yana mıydı, arada başarısızlıklarınız da oldu mu? Böyle anlarda nelerden güç aldınız, tekrar harekete geçecek gücü nereden buldunuz?

Herkesin şansı, karşılaştığı fırsatlar, zorluklar ve başarılar açısından farklılık gösterir. Bazen beklenmedik olaylar ve zorluklarla karşılaşılabilir benim de karşılaştığım oldu tabii ki, fakat hiç başarısızlığım olmadı. Zorluklar yaşadığım zamanlarda en büyük gücü ailemden alıyorum. 

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.