'D&R' herkese güzel bir iyilik bulaştırıyor

Çocukların okul ihtiyaçlarını karşılama ve daha çok kitaba ulaşmalarını amaçlayan köy okulları ziyaretleri projesinde D&R’a bu kez Artvinli ünlü şarkıcı Berkay eşlik etti. Berkay ile Artvin’de yaşadıklarını konuştuk.

'D&R' herkese güzel bir iyilik bulaştırıyor

Çocuklara hassasiyeti ile bilinen ve yıllardan beri, her türlü yardım projesine destek olarak sosyal sorumluluğunu yerine getiren Berkay, geçtiğimiz günlerde D&R’ın köy okulları ziyaret projesi ile Artvin’in Kemalpaşa ilçesindeki köy okullarında yüzlerce çocuk ile kucaklaştı. Kırtasiye malzemeleri, okul çantaları ile okul kütüphaneleri için binlerce kitap hediye edilen organizasyonda Berkay, çocuklarla birlikte şarkılar söyledi ve onlarla vakit geçirdi. Biz de Berkay’a bu proje ve okuma ile ilgili düşüncelerini sorduk.


Artvinli bir ailenin çocuğu olarak burada olmak sizce nasıl bir duygu? Daha önce Artvin’e gelmiş miydiniz?

Artvinliyim ve bununla gurur duyuyorum. Çok seviyorum Karadeniz’i ve Karadeniz insanını. Burada olmak harika, çok güzel bir duygu. Daha önce Artvin’e çok geldim, en son iki yıl önceydi. Ama ondan önceki yıllarda her sene en az bir kere muhakkak ziyaret ettim. Artvin’i çok seviyorum, doğasıyla insanıyla harika bir yer.D&R’dan köy okullarında çocuklarla buluşma daveti aldığınızda ilk ne hissetiniz? Aklınıza ilk gelen ne oldu?

Benim için çocukların içinde bulunduğu ve onların yüzünde küçük bir gülümsemeye sebep olabilecek herhangi bir projenin içinde olmak son derece özel ve anlamlı. D&R’ın benim için böyle bir şey yapması ve “Birlikte böyle bir şey yapalım mı” demesi, birlikte hareket etmemiz de benim için çok özel. İyi ki bir araya geldik ve bu kadar çocuğu sevindirebildik.


Sizin de yıllardır çocuklara ve okullara yardımlar yaptığınızı biliyoruz. ‘İyilik bulaşıcıdır’ sözünden yola çıkarak neler söylemek istersiniz?

Çocuklar bizim geleceğimizdir. Benim çocuklarım olmadan önce de olduktan sonra da katlanarak bu hassasiyetim devam etti. Elimden geldiğince onların gönüllerini yapmak, onların yüzlerini gülümsetmek benim önceliğim oldu. Bunu herkese tavsiye ediyorum. Bu duyarlılık bizim özümüzde var. Ben kalbimin sesini dinleyerek, kalp kazanmaya devam edeceğim. İyiliği bir karşılık bekleyerek yapmıyorum. İnsanların yüzünde bir tebessüm ve sen yokken senin için edecekleri iki güzel kelime ya da gece uyumadan içinden gelerek dualarında seni geçirmelerinden daha büyük bir servet, mutluluk, güç, adına ne derseniz deyin var mı? Benim için asla ama asla yok...


Beş ve üç yaşında iki kızınız var, henüz küçükler ama onların kitaplarla ve müzikle arası nasıl?

Arya’nın da Zeynep’in de müzikle arası çok iyi. İkisinin de iyi müzik kulakları var. Kitap konusunda ise evimizde her gece muhakkak ama muhakkak kitap okunuyor. Bir kitap da yetmiyor, en az iki-üç tane hikaye kitabı okunuyor.Siz nasıl bir öğrenciydiniz?

Ben devamlı hareket halinde, yaramaz bir çocuktum ama başarılıydım da. İyi bir öğrenciydim.


Siz de bu sıralardayken şarkıcı olma hayaliniz var mıydı? Ne olmak istiyordunuz?

Hep vardı, Allah da nasip etti. Umuyorum, bu sıralarda oturan tüm öğrencilerin ve bugün Artvin’de gördüğümüz yüzlerce öğrencinin de hayalleri gerçekleşir. Umarım en az şu yaşta oldukları kadar huzurlu ve mutlu bir hayat sürerler.


Sizin kitaplarla aranız nasıl? Mesela bir okuma ritüeliniz var mıdır? Akşam yatmadan önce ya da kahve içerken gibi...

Benim kitaplarla aram 10 üzerinden 5 veya 6’dır. Çünkü küçük yaşlarda çok psikoloji kitapları okudum, o da belki beni biraz yordu. Örneğin 15-16 yaşlarında Freud okudum. Eşim Özlem’in çok değişik bir okuma alışkanlığı var. Aynı anda iki-üç kitabı okuyabiliyor ve kafası asla karışmıyor. Haftada iki, üç kitap bitirebiliyor. Onun okuma alışkanlığı sonsuz iyi, kızların alışkanlığı da sanırım oradan geliyor. Ben küçük yaşta kendime çok yüklendiğimden belki şu an o kadar sık okuyamıyorum ama yine de okumaktan vazgeçmiyorum.


D&R’ın köy okullarındaki çocukları kitapla ve sanatla buluşturarak bu alanlarda farkındalıklarının oluşması için gerçekleştirdiği bu anlamlı proje için siz ne söylemek istersiniz?

D&R’ın birlikte böyle bir şeyi yapmayı düşünüyor olabilmesi, bizi bu denli muhteşem ve çocukların yüzünde ufacık da olsa bir tebessüme sebep olabilecek bir organizasyonun içinde düşünmesi çok özel ve güzel bir hareketti. Bundan sonra acaba biraz daha mı bunu abartsak diye düşünüyorum. Ben 50 okul da olsa yanlarında olurum. Daha önceden de nasıl yaptıysam maddi ve manevi çocuklarımız için elimden gelen her şeyi yaparım. İyilik bulaşır, D&R da güzel bir iyilik bulaştırıyor herkese. Ayrıca benim böyle şeyler yaptığımı bilmeleri -ki ben hiçbir yerde paylaşmadım, kimse de bilmez- bunu öğrenip bununla alakalı yapacağım iyiliği büyütme çabası da beni son derece etkiledi. Emeği için herkese teşekkür ediyorum, çocukların yüzündeki en ufak tebessüm benim için çok özeldi.6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.