Şef Tolga Hellaç ve restoranın kurucusu Selen Mağzalcıoğlu, Şamdan Plus için birlikte mutfağa girdi

Sultanahmet’te muhteşem lezzetlere imza atan şef Tolga Hellaç ve restoranın kurucusu Selen Mağzalcıoğlu, Şamdan Plus için birlikte mutfağa girdi ve imza yemeklerini yaptı.

şef Tolga Hellaç ve restoranın kurucusu Selen Mağzalcıoğlu, Şamdan Plus için birlikte mutfağa girdi

Mardinli bir ailenin üyesi olan Selen Mağzalcıoğlu, eğitimlerinin ardından kurduğu 7MİLA restoranda konuklarına Mezopotamya mutfağının özel tatlarını sunuyor. İmza lezzetlerini şef Tolga Hellaç’la birlikte hazırlayan Selen Mağzalcıoğlu ile hem restoranı hem de mutfak yolculuğunu konuştuk.


Sizi tanıyarak başlayalım, eğitiminiz ve deneyimlerinizden bahseder misiniz? 

Saint Benoit Fransız Lisesi’ni bitirdikten sonra Yeditepe Üniversitesi Gastronomi bölümünden mezun oldum. Bursla girdim dereceyle bitirdim. Üniversite eğitimimin ardından mutfak sanatlarının zirvesi olarak bilinen French Culinary Art’da da mesleğin inceliklerini öğrenmek için eğitim aldım. Mesleğe profesyonel olarak ilk adımımı New York’ta dünyaca bir ünlü pasta şefi Jacques Torres’in yanında başladım. Ama hayatımın en önemli kariyeri ve deneyimi annelik; üçüz annesiyim.


Mutfakla tanışmanız ve bu yolu seçme hikayenizi öğrenebilir miyiz?

Kibbe yapmayı okuma yazma öğrenmeden önce öğrendim desem inanın yalan olmaz. Mardinli bir aileyiz. Yemek yemeği sevdiğimiz kadar yapmayı ve misafir ağırlamayı da çok severiz. Annem de anneannem şahane yemek yapar. Babam da her zaman mutfakta harikalar yaratmıştır. Bizim için yemek yapmak, sofralarımızda misafir ağırlamak, bereketin ve mutluluğun sembolüdür. Haliyle böyle bir ailede büyüyünce tüm bu geleneksel tatların gerçek duygular ve büyüdüğüm modern çağın dokuları ile buluşması kaçınılmaz oldu.


Mönüleri hazırlarken nelere dikkat ediyorsunuz? 

Hayallerimi ön planda tutuyorum. Yemek yapmak benim için bir sihir. Ben tatların insan ruhunda ve duygu gelişiminde etkisi olduğuna inanıyorum. Belki de bu yüzden mönüdeki her lezzetin geçmişten günümüze bir hikayesi olmasını seviyorum. İthal ürünler kullanmak yerine coğrafi işaretli ürünler kullanmayı tercih ediyoruz, bu da mönülerimizi hazırlarken dikkat ettiğimiz en önemli unsur.


Oluşturduğunuz mutfak, diğer restoranlardan farkını nasıl ortaya koyuyor? Ne tür imza lezzetler oluşturdunuz? 

İçinde emeğin ve hayalin olduğu her mutfak birbirinden farklıdır aslında. Bizim mutfağımızda tattığınız lezzetleri sadece acıktığınız için değil özlediğiniz için de yemek istersiniz. Çünkü 7MİLA’da dokunduğumuz her lezzetin tadan herkes için zihninde bir anıyı canlandırmasına özen gösterdik. Biz geleneksel lezzetleri yeniden yorumlarken aslında çocukluğunuzu, anne mutfağınızı, ilk aşkınızı ve ailenizi yani en güzel anılarınızın izini damağınıza bırakıyoruz. Mezopotamya mutfağı olmamız ve bu mutfağı kendi tabaklarımızda modernize etmemiz ve yapılmayanı yapmak en önemli ayırt edici özelliğimiz. Malzemeyi direkt üreticiden alıyoruz . Tolga şef ile beraber uzun ürün araştırmaları ve tadımlar yaptık. Her ürünü kendi yetiştirildiği yerden temin etmeye ve en doğal yetiştiren üretici ile çalışmaya özen gösteriyoruz.


Hepsi leziz hepsi özel ancak yine de sizin lezzetlerinden “gözbebeğim” dediğiniz yemeğiniz / yemekleriniz nedir?

Üçüzleri olan bir anneyim. Nasıl üç oğlumu da birbirinden ayıramazsam lezzetlerimin hiç birini de birbirinden ayıramam. Bu gerçekten mümkün değil.


Bize bir sanal gurme turu yaptırmanızı istesek, Türkiye’de ve dünyada hangi şehirlerinde, nerelerde, ne yedirirsiniz? 

Öncelikle Mardinli olduğum için tabii ki burada mutlaka taş evlerin içinde kadınların yaptığı yöresel yemekleri yemenizi öneririm. Doboo Restaurant mutlaka denenmeli. Dubai’de yine bizim mutfağımıza yakın Orfalı Bros ve Tres in Dubai derim. Ve en sevdiğim şehir New York’ta o kadar sevdiğim restoran var ki, ama en sevdiğim Red Farm ve Bondst Sushi.


Mutfaktan arta kalan zamanda nasıl bir hayatınız var? 

Mutfaktan arda kalan zamanımın çoğunu çocuklarıma ayırıyorum. Çok çok eğlendiğim üçüzlerimle zaman geçirmeyi ve eşimle yeni yerler keşfetmeyi çok seviyorum.6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.