“Kişiselleştirilmiş tasarımlar yeni sezonda da ön planda”

İstanbul’un ünlü otellerinden birinin kıdemli Ziyafet Satış Direktörü Başak Güngör ile sezonun düğün organizasyonu trendlerine dair konuştuk.

“Kişiselleştirilmiş tasarımlar yeni sezonda da ön planda”

Otelcilik sektöründe çeyrek asrı devirmiş bir isim Four Seasons Hotels Istanbul Kıdemli Ziyafet Satış Direktörü Başak Güngör. Sektöre adımını attığı ilk andan itibaren en iyi otellerde çalışmış, işine olan tutkusu ve çalışkanlığı ise onu kariyerinde zaman geçtikçe yükselen bir ivmeyle şu an bulunduğu yere taşımış. Başak Hanım ile sezon organizasyonları ve ziyafetleri hakkında en güncel trendler ve en yeni yaklaşımları konuşmak üzere bir araya geldik; yıllardır incelikle işlediği kariyerinden sezonun yeme içme ve organizasyon trendlerine kadar pek çok konuda keyifli bir sohbeti paylaştık.  


Düğün sezonu yaklaşırken, düğünlerden bahsedelim. Nasıl bir düğün hayali kuranlar sizin otelinizi tercih etmeli? 

Özellikle düğünler söz konusu olduğunda, çiftleri ve aileleri detaylı bir süreç bekler. Davet tarihine kadar birçok detayı düşünmek ve yönetmek zorundasınız. Davetin tarihi yaklaştıkça heyecan daha çok artar. Four Seasons ziyafet ekibi olarak işte tam bu noktada devreye giriyoruz. Çiftlerle ve aileleri ile ilk tanıştığımız gün önce hayallerinde olan daveti anlatmalarını isteriz. Başarılı bir düğün tasarlamanın yolu oya gibi ilmek ilmek işlenen, davet sahiplerinin iyi analiz edildiği ve beklentilerinin iyi anlaşıldığı bir süreç ile mümkün olur. Bizi seçen çiftlerimize davet tarihine kadar konforlu bir süreç yaşayacaklarının ve tüm detayları en ince ayrıntısına kadar düşünülmüş Four Seasons deneyimi sunacağımızın garantisini veriyoruz.


Sezonun organizasyon trendleri hakkında neler söylersiniz?

“Moda insanın kendisine yakışanı giymesidir” sözünden yola çıkarak, trendler söz konusu olduğunda da çiftlerimizi yansıtan ve kişiselleştirilmiş tasarımların yine ön planda olacağını düşünenlerdenim. Davetlerde çok çeşitli tasarımlar görüyoruz. Ne mutlu bize dünyanın her bir köşesinden davetlerini yapmaya gelen destinasyon misafirlerimiz, alanında başarılı Türk tasarımcılarımız ile çalışıyor. Renk trendlerine baktığımızda ise Pantone 2023’ün rengini ‘Viva Magenta’ olarak belirledi. “Alışılmadık bir zaman içerisinde bir kırmızı” olarak tanımladı bu renk tonunu. ‘Viva Magenta’ kırmızı renk ailesine ait canlı, pembemsi ve fuşya tonlarında bir renk. Baharın gelmesi ile beraber davetlerde canlı ve cesur renklere daha sık rastlayacağız.


Keyifli ama o kadar da özen ve dikkat isteyen bir iş yapıyorsunuz; sürekli yenilik ve dinamiklik isteyen. Hal böyle olunca bu işin en zor yanı nedir diye sorsak? 

İşimizin en meşakkatli yanı uzun saatler çalışmak ve kendimize ayırabildiğimiz zaman dilimlerinin kısıtlı olması. Eğer bu mesleği yapıyorsanız kesinlikle çok sevmeniz gerekiyor ki, en yorucu dönemlerde bile tutkunuzu kaybetmeyin. Her meslek dalın da olduğu gibi ziyafet ve etkinlik dünyasında da eğer işinizin ehli olmak istiyorsanız uzun soluklu bir koşuya hazır olmalısınız.


Tabii diğer bir önemli konuda davetlerdeki yemek mönüleri. Mönü detayları oluştururken en dikkat edilmesi gereken hususlar neler? 

Konu gecenin mönüsünü oluşturmaya geldiğinde bizim en keyif aldığımız süreç başlıyor. Mönü alternatiflerini misafirlere sunmadan önce şeflerimizi davet sahibi ile bir araya getiriyoruz. Organizasyon tarihi öncesinde davet sahipleri ile zaman geçirmeye, kişisel zevklerini tanımaya ve daveti unutulmaz kılmak adına yaşamlarından, tercihlerinden aldığımız ilhamla mönülerini kişiselleştirmeye özen gösteriyoruz.


Four Seasons Sultanahmet bir renovasyon sürecinden geçti. Otelde davet sahiplerini nasıl detaylar bekliyor?

Four Seasons Sultanahmet iki yıl süren muazzam bir yenileme süreci yaşadı. Odalar, avlu, restoranlar ve balo salonu tamamen yenilendi. Otelimiz tarihi dokusu ile özellikle sıra dışı ve butik davetler için büyüleyici bir atmosfer sunuyor. Otele adım attığınız andan itibaren mistik bir atmosfer ile karşılaşıyorsunuz. Four Seasons Sultanahmet, ismini görkemli avizelerinden alan, incelikli mimari detayları ile göz dolduran balo salonu Sedef’te görkemli düğünlere, kına gecelerine birbirinden özel ve şık davetlere imza atıyor. Özellikle artan destinasyon davetlerinde daha da ön planda olacak. Executive Chef’imiz Özgür Üstün’ün yönetimindeki mutfak ekibi, Anadolu mutfağının seçkin lezzetlerini batı ile sentezleyerek davetlerde farklılık yaratıyor.


Sona doğru yaklaşırken, kariyerinizde ulaşmak istediğiniz noktaların neresinde görüyorsunuz kendinizi? Uzak ya da yakın vadeli planlarınız neler? 

Ziyafet dünyası benim için aynı zamanda bir yaşam tarzı. Yeni insanlarla tanışmak, dünyanın birçok yerinden gelen farklı etkinliklere ev sahipliği yaparken yeni kültürler tanımak, bitmeyen bir dinamiğin parçası olmak ve her zaman söylediğim gibi yaptığım işin kalbimi ve ruhumu besliyor olması beni en çok motive eden unsurların arasında geliyor. Ve elbette beraber çalışma fırsatı bulduğum takım arkadaşlarım. Eğer iyi cephe arkadaşlarına sahip değilseniz nerede ve hangi pozisyonda olursanız olun başarıyı yakalamanız mümkün olmaz. Merdivenleri çıkarken herkesten farklı şeyler öğreniyor olmak benim için çok kıymetli. Otelcilik sektörünün ziyafet satış alanında ilerlemek isteyen genç arkadaşlarımıza ilham olabilmek, çalışma hayatımda beni her zaman en çok besleyen ve motive eden unsurların başında geliyor.

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.