Nur Karaata Uğurlu ''Hayatı yeniliğe ve gelişime odaklı yaşarım''

Kariyerinde ve hayatı yaşayış biçiminde sürekli gelişim peşinde koşan, yaptığı her işte yenilikçi yaklaşımlarıyla fark yaratan tasarımcı Nur Karaata Uğurlu ile keyifli bir sohbete yelken açıyoruz

Nur Karaata Uğurlu ''Hayatı yeniliğe ve gelişime odaklı yaşarım''

Naif duruşu ve samimi davranışları kadar, stil seçimleri ve sosyal medya evreninde sunduğu yaşam biçimiyle de dikkatleri üzerine çeken biri tasarımcı Nur Karaata Uğurlu. Kendi adını taşıyan markasıyla yaptığı üretimler ise her sezon heyecan verici; tasarladığı mayolarla yazın sahil şeridinde dikkatleri üzerine topluyor, kışın ise kayak koleksiyonu ile beyaz örtünün üzerinde fark yaratıyor. Öyle ki; bu sonbahar kış sezonunda ise markasıyla bir ilk yaşanacak ve Türk bir tasarım kayak markası, ilk kez Beymen'de satışa sunulacak. Kendisi şimdilerde içinde bulunduğu yoğun tempoyu, "Hayatımın da kariyerimin de hem yeni hem de iyi bir döneminde olduğumu düşünüyorum. Benim için farklı bir bölümün başlangıcı" şeklinde özetliyor ve ekliyor; "Her zamanki gibi inanılmaz bir koşuşturma içerisindeyim, tabiri caizse kendimi ahtapot gibi hissediyorum." Hayatı dinamik ve sürprizlere açık yaşamayı seven Nur Karaata Uğurlu ile ilham veren bakış açıları ve kariyerine dair son gelişmeleri konuşmak için buluştuk.

 

Şimdilerde kariyerinizin yeni bir dönemindesiniz diyebilir miyiz? Nasıl gidiyor her şey sizin için?

Hayatımın da kariyerimin de hem yeni hem de iyi bir döneminde olduğumu düşünüyorum. Benim için farklı bir bölümün başlangıcı diyelim, çok doğru tespit! Her zamanki gibi inanılmaz bir koşuşturma içerisindeyim, tabiri caizse kendimi ahtapot gibi hissediyorum. Taşıdığım her sıfatın hakkını mümkün olduğunca en iyi şekilde vermeye çalışıyorum. Hayatı bisiklete binmeye benzetiyorum. Pedalı çevirmeye devam ettikçe, dengede kalıyorsun... Ben de herkes gibi dengede kalmaya çalışıyorum.

 

Yeni koleksiyonunuz şu aralar hem moda tutkunları hem de sizin açınızdan heyecan sebebi, biraz bahsetmek ister misiniz?

Nur Karaata AW'22 'Occasion Treasures' adından da anlaşıldığı gibi bu sezon davetlerin aranılan parçalarından olacak. Zümrüt yeşili ve mor renklerden oluşan 24 parçalık semi-couture koleksiyonun bir diğer özelliği ise limitli sayıda üretilmesi.

 

Siz üretmeyi seven, çalışkan bir yapıya sahipsiniz. Nasıl gelişti koleksiyonun yaratım süreci, biraz bahsetmek ister misiniz?

Sia'nın 'unstoppable' diye bir şarkısı var bilir misiniz? Tam olarak o şarkıdaki gibi hissediyorum. Kendimi durduramıyorum. Yıllardır birlikte çalıştığım, kendim gibi heyecanlı bir asistanım ve harika bir ekibim var. Onlar da benimle aynı ritimdeler. Çok şükür ki, muazzam bir uyum içerisindeyiz. Koleksiyona başlarken, her zaman kumaşın kendisinden yola çıkarım. İşe başladıktan sonra her şey mükemmel bir düzende akıyor, çok kısa zamanda koleksiyonun dili oluşup kendisi de şekilleniyor ve tamamlanıyor. Olmayacak modeller üzerinde çok fazla vakit kaybetmem ve hemen elerim. Tasarım sürecinde matematiksel düşünür ve pratik hareket ederim, yavaşlığa tahammül edemem. Planlama ve zamanlamaya çok önem veririm. Planları doğru zamanlamaya uyarak hayata geçirmek bence istenilen sonucu getiriyor.Yolun en başında, kariyerinizi inşa ederken, içinizden geçirdiğiniz en önemli hedefiniz neydi? Şimdilerde yolun neresinde olduğunuzu düşünüyorsunuz?

Hayatta belirli bir noktadan sonra tatminsizleşebiliyorsunuz. Benim de bunu yaşadı Yolun en başında, kariyerinizi inşa ederken, içinizden geçirdiğiniz en önemli hedefiniz neydi? Şimdilerde yolun neresinde olduğunuzu düşünüyorsunuz? Hayatta belirli bir noktadan sonra tatminsizleşebiliyorsunuz. Benim de bunu yaşadığım anlar oluyor ve o zaman geriye dönüp nasıl başladığımı düşünüyorum. Böylelikle ne kadar yol kat ettiğimi anlıyorum. Hem hırslı hem de her şeye geçici gözle bakabilen bir yapıya sahibim. Anın tadını çıkarmayı çok seviyorum. Şu anda bulunduğum yerin keyfini sürmekle birlikte, tabii ki hedeflediğim yerde değilim. Zaten hayaller biterse, gelişim de biter. Binlerce insan Nur Karaata markasından parçaları severek kullanıyor, giyiyor; yolun başında olmadığımız kesin. Yolun neresindeyiz inanın ben de bir şey söyleyemiyorum ama yol uzun ve moda, sürprizlerle dolu bir sektör, asla uyumuyor. O sebeple bizim de, onun hızına yetişebilmek adına daima dinamik olmamız gerekiyor.


Yaptığınız işte birilerine ilham kaynağı olmak ya da ikon sayılmak demek sizin için nasıl bir anlam ifade ediyor?

Bu, sadece yaptığım işi ne kadar iyi yaptığımı değil, aynı zamanda insanların hayallerine de ortak olduğumu gösteriyor. Çok güzel bir his. Nur Karaata, sadece bir ürün satmıyor. Herkesin sabırsızlandığı tatile çıkmanın verdiği hazzı ve mutluluğu da satıyor. Oradaki anlara ortak oluyor ve en önemlisi fotoğraflanıp çoğu zaman ölümsüzleşiyor.


Hayatta hiç "Ne yapıyorum şimdi ben, neden buradayım ki" dediğiniz oldu mu?

Yoksa koşullar ne olursa olsun, hızla her duruma adapte olabilenlerden misiniz? Tabii ki, olmaz mı? Bulunduğum yer, zamanında aldığım kararların sonucudur. Yani belirli bir bedel ödeneceği belli olan bir kararın sonucu. Nerede olursam olayım, su gibi bulunduğum kabın şeklini almaya çalışıyorum.

 

Gerçekleştiğinde sizi hayal kırıklığına uğratan bir hayaliniz ya da hedefiniz oldu mu hiç?

Ben her şeyi hep en mükemmel şekilde yapmayı hayal ederim. Bir işi ya tam yaparım, ya da hiç yapmam. Başkalarından da beklentim o şekildedir. Ama bazen müdahale edemediğiniz durumlar olabiliyor, planlanmayan aksilikler yaşanabiliyor. Bu sebeple, hayalim gerçekleştikten sonra 'bu muydu yani' dememek için, dış etkenlerin de olduğu durumlarda beklentimi çok yüksek tutmamam gerektiğini zamanla öğrendim. Çünkü ardından 'hayal ettiğim gibi olmadı' demektense, beklentimi düşük tutup, 'tamam oldu' demek beni daha az yıpratıyor. İçsel motivasyonumla ilgili olan hayal kırıklıklarımı ise, o olaylardan bir ders çıkartmak ve daha iyisini yapmaya çalışmak için motivasyon aracı olarak görüyorum.Beğeniye açık bir iş yapıyorsunuz. Eleştiri tabii ki yapılabilir; olumlu ya da olumsuz. Ama kesinlikle hoşgörülü davranamayacağınız bir eleştiri konusu var mı?

Tasarımlarım ve ürünlerimle ilgili elbette her eleştiriye sonuna kadar açığım. Kendini sürekli geliştirmek isteyen biri eleştiriden beslenir. Nur Karaata sadece bir ürün satmıyor. Aynı zamanda çok iyi olduğunu düşündüğüm, satış öncesi ve sonrası hizmeti de sunuyoruz. Bu sebeple her geri dönüş, olumlu veya olumsuz eleştiri bizim için çok önemli. Bu sayede marka olarak durmaksızın yeniliğe ve gelişime odaklanıyoruz.


Spontane hareket etmeyi sevenlerden misiniz, yoksa plansız adım atmayanlardan mı?

Spontane yaşamak tabii ki. Son dakika seyahat planı yapmak... Tabii bu çocuklu yaşamda çok mümkün olmuyor, mesela ilk uçakla dilediğin yere gidemiyorsun. En iyi ihtimal ile bir gün öncesinden planlamak gerekiyor tüm detayları...


Hayatta sizin için de her şey hep çok yolunda gitmemiştir herhalde, arada takıldığınız anlar da olmuştur öyle değil mi? Böyle anlarda neye sarılıp, nereden güç alırsınız?

Bence çalışmak, kafayı sürekli bir işle meşgul etmek gerçekten çok önemli. Bir şey benim için yolunda gitmemişse, hemen enerjimi başka bir konuya yoğunlaştırırım ve diğer konuyu görmezden gelirim. Kendi kendine yok olmasını beklerim ve zamanla tozu bile kalmaz. Enerjini kötü olan duruma harcarsan, kötü olan durum gelişir. Kendine odaklanırsan, kendin gelişirsin.


Ve ikili ilişkilerdeki kriz anlarında siz daha çok problem çözücü taraf mı yoksa alttan alınmayı bekleyen taraf mı oluyorsunuz?

Kesinlikle sakin hareket ederim. Sakinleşmeyi zamanla öğrendim. Yolunda gitmeyen bir iş varsa bile, konuşmak veya sonlandırmak için doğru zamanı beklerim. Problemin köküne ulaşmaya, asıl problemi çözmeye çalışırım.

 

Siz aynı zamanda ilgili bir annesiniz de, bu tempoda annelik nasıl gidiyor? Bunca yoğunluk arasında oğlunuza yeterince zaman ayırabiliyor musunuz, 'iş' ile 'annelik' arasında dengeyi kaçırdığınız oluyor mu?

Samimi olmak gerekirse, çok zor bir denge bu. Benim önceliğim her zaman oğlum, geri kalan her şeyi anneliğin merkezinde şekillendirmeye çalışıyorum. Bu da belirli bir ritimde olmayı gerektiriyor. Sürekli gerçek bir koşuşturma... Genelde uyku saatlerinde işe gitmeye çalışıyorum ama yakında o da bitecek. Aklımın evdeyken işte, işteyken evde olmamasına özen gösteriyorum.

 

Sona doğru yaklaşırken, kariyerinizle ilgili yeni sürprizler var mı, sizinle ilgili neler bekliyor bizi?

Biliyorsunuz Nur Karaata kayak koleksiyonumuz var. Türkiye'deki ilk ve tek 'Apres Ski' koleksiyonunu biz satışa çıkardık. Bu sonbahar-kış sezonunda ise bir ilk yaşanacak ve Türk bir tasarım kayak markası, ilk kez Beymen'de satışa sunulacak. Nur Karaata SS'23 Resortwear koleksiyonumuz ise tek kelime ile harika oldu. Onun da kampanya çekimlerini paylaşmak ve satışa sunmak için sabırsızlanıyoruz.

 

6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.