Serra Türker Bayır ile 5 soru 5 cevap

Serra Türker Bayır ile markası Misela'nın 15. yılına ithafen hazırlanan sergi vesilesiyle özel bir röportaj gerçekleştirdik

Serra Türker Bayır ile 5 soru 5 cevap

Röportaj: Gülçin İşler Fırat


Serra Türker Bayır’ın kurucusu olduğu Misela’nın 15 yıllık serüvenini anlatan ve yönetmen Alphan Eşeli’nin vizyonuyla zanaatkarlığı yaratıcılıkla buluşturan “Crafting Realms” sergisi, özel bir davet ile Galata Rum İlkokulu'nda ziyarete açıldı. Ödüllü yönetmen Eşeli’nin yapay zeka kullanımıyla şekillendirdiği 15 eser, Misela'nın ikonik tasarımlarından hareketle gelenek ve yenilik arasında bir ilişki kurarak yaratıcı ifadenin sınırlarını zorlamayı amaçlıyor. Bu vesileyle biraraya geldiğimiz Serra Türker ile kısa bir röportaj da gerçekleştirdik.


Öncelikle serginin hayata geçme hikayesini sizden dinleyelim. Yola çıkışı nasıl oldu?

 

Misela’nın 15. yılını kutlarken ilk kurulduğu günden bugüne markanın en sevilen çantalarını yani kadınlarını tanıttığımız bir sergi hayaliyle yola koyulduk. Seçtiğimiz 15 en ikonik çantamızı/kadınımızı ise dünyanın farklı köşelerinden 15 şehir ile eşleştirip, yapay zeka ile birlikte bir yolculuğa çıktık.Nasıl bir hazırlık süreci geçirdiniz? Sergi çalışmaları nasıl ilerledi?

 

Hazırlık sürecinin ilk aşamasında Alphan Eşeli’ye Misela çantalarını/kadınlarını ve hayalimizde birleştirdiğimiz şehirleri derleyerek ona bizim dünyamızı anlattık. Sonrasında kendisi bizim dünyamızı deşifre edip, yapay zeka ile beraber her biri, bir film karesi niteliğinde yaratılmış bir sergi ortaya çıkardı. Alphan Eşeli’nin vizyonu ve yaratımı sayesinde Misela kadınlarını hayata geçirdikten sonra serginin tasarımı ve kürasyonu için ‘74STUDIO' ile beraber çalıştık. Galata Rum Okulu, tarihi dokusu ve eşsiz mimarisiyle bu sergi için bize harika bir alan sağladı. 

Markanıza hayat veren en özel çantalar yapay zeka ile bütünleşerek ortaya harika bir iş birliği ortaya çıkmış. Bu size ne hissettiriyor?

 

Bu sanırım Misela’nın en özel iş birlikteliklerinden biri çünkü Misela kadınını dolayısıyla çantalarını ve Misela dünyasını bu derecede iyi anlatabildiğimiz bir sergiyi daha önce hiç yapmamıştık. Tüm yapay zekayla yaratılan kadınlar bizi farklı bir yolculuğa çıkartıyor ve bu beni gerçekten çok heyecanlandırıyor.


"Markamın geldiğini noktadan çok mutluyum"

 

15 yıllık marka serüveni. Biraz geçmişe ilk günlere gidersek ve oradan buraya bakarsak şu an markanızın geldiği noktayı nasıl buluyorsunuz?

 

Markamın geldiğini noktadan çok mutluyum çünkü 15 sene boyunca büyüyen bir aileye sahip oldum. Gerek takım arkadaşlarım olsun gerek müşterilerimiz olsun, bizi tanıdıkça bağlı kalan bir çok kişiyle yollarımızın birleşmesinden dolayı çok gururluyum. Misela kurulduğundan beri birçok ilke imza attı ve bunların en önemlisi ise bir Türk markası olarak kendini her geçen gün geliştirmeye ve yenilemeye devam ettirmesi.Misela çantaları çok kısa sürede ününü Hollywood starlarına kadar ulaştırdı. Marka yaratım sürecinde olan yeni nesil tasarımcılara nasıl tavsiyeler vermek istersiniz?

 

Pes etmemelerini öneririm. Hayallerimizin peşinden koşmak sabır gerektiriyor o nedenle her zaman kalplerini dinleyerek, ama çok çalışarak devam etmelerini tavsiye ederim.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.