“Başarının sırrı kişinin işiyle yeteneğinin birleşmesi”

Mehmet Bekir Şen ile hayata bakışını, iş dışında neler yaptığını, başarısının sırrını ve gelecek hedeflerini konuştuk.

“Başarının sırrı kişinin işiyle yeteneğinin birleşmesi”

Mehmet Bekir Şen, işindeki başarısıyla adından söz ettiriyor. Özellikle genital estetik üzerine yoğunlaşan Mehmet Bekir Şen ile bir araya geldik işinden çok kendisini konuştuk. Şen, aile yaşamından hobilerine, modaya bakışından gelecek planlarına kadar birçok konudaki sorularımızı yanıtladı.  


Hayatınızda olmazsa olmazlarınız nelerdir? En önemli değerleriniz nedir?

Hayatımda olmazsa olmaz olarak gördüğüm şeyler; ailem, dostlarım ve sürekli öğrenme arzum. Ailemle ve çocuklarıma özellikle Hatay depreminden sonra daha fazla vakit ayırmaya başladım. Yoğun iş temposundan insan fark edemiyor zamanın nasıl geçtiğini ve en değerlilerinize bir bakmışsınız zaman ayırmamışsınız. Dürüstlük, empati ve etik değerler ise iş hayatımda ve özel hayatımda gösterdiğim tutumun temel taşlarıdır. Sürekli öğrenme arzusu ise kendimi geliştirmeye devam etmeme ve alanımda en iyi olmak için çaba göstermeme yardımcı oluyor.


İşinizde çok başarılısınız. Sizce başarının sırrı nedir? Sizi örnek alan geçlere neler önerirsiniz?

Başarının sırrı, bence kişinin yeteneğiyle işinin birleşmesidir. Bu ikisi eğer doğru denk gelmişse mesleğinizde kısa sürede başarılı oluyorsunuz. Estetik işinde doktorun estetiğe bakış açısı, eğitimi ve yeteneği çok önemli. Tabii ki, disiplin, sürekli öğrenme, empati ve etik değerlere bağlılık da varsa herkes bir anda sizi önermeye başlıyor. Yaptığınız işe tutkuyla bağlı olmak ve bu işi en iyi şekilde yapmak için disiplinli bir şekilde çalışmak, başarının anahtarı. Gençlere önerim, kendi tutkularını ve yeteneklerini keşfetmeleri ve bu doğrultuda hangi işi yapacakları konusunda hedefler belirlemeleridir. Ayrıca iş hayatında dürüst ve güvenilir insan olmak her zaman kazandırır.


Yoğun iş hayatınızdan arta kalan zamanlarda neler yapıyorsunuz? Hobileriniz vs. neler?

Yoğun iş temposundan arta kalan zamanlarımda, ailemle ve arkadaşlarımla kaliteli vakit geçirmeye özen gösteririm. Seyahat etmek, en büyük tutkum. Özellikle dünyanın farklı yerlerini keşfetmek, farklı kültürlerle tanışmak benim için büyük bir keyif. Eşimle fırsat buldukça Miami’deki yazlığımıza kaçıyoruz.


Moda ve trendler ile yakınlığınız nedir? Stilinizi nasıl belirliyorsunuz? Özel merakınız olan markalar var mı?

Moda ve trendlerle ilgili olarak, profesyonel ve özel yaşantımda şıklığa ve rahatlığa önem veren bir stilim var. Elbette zaman zaman moda trendlerini takip ederim, ancak kendi tarzımı ve zevklerimi göz önünde bulundurarak giyinmeyi tercih ederim. Dünyaca ünlü markalar arasında ise kalitesi ve şıklığıyla öne çıkanlar bulunuyor.


Hayatınıza yön veren, dönüm noktası diyebileceğiniz bir olaydan bahseder misiniz?

Bir Amerika seyahatim sırasında, estetik cerrahi alanında çalışan Floridalı ünlü bir profesörle tanışmam ve onun davetiyle birlikte kendisiyle Estetik Jinekoloji ve Genital Estetik alanında Amerika’da çalışma fırsatı bulmam, hayatımdaki dönüm noktalarından biridir. Bu deneyim, estetik cerrahi alanına yönelmemde ve özellikle genital estetik konusunda uzmanlaşmamda büyük rol oynadı.


Hem iş hem özel hayatta, asla ödün vermediğiniz prensipleriniz nelerdir?

İş hayatında ve özel yaşamımda asla ödün vermediğim dürüstlük, daha sonra ise kadınlarla empati kurma yeteneği ve insan sevgisi...


İş temponuzun aşırı yoğunluğuna rağmen sporla ilgilenmeye vakit ayırabiliyor musunuz?

Evet, sporun sağlıklı bir yaşamın önemli bir parçası olduğunu düşündüğüm için, yoğun iş temposuna rağmen sporla ilgilenmeye zaman ayırmaya çalışıyorum. Haftada en az üç gün düzenli olarak kardiyo yapıyorum. Hem bedenen hem de zihnen daha enerjik ve dinç hissediyorum.


Son olarak yakın ve uzak vadeli güncel hedefleriniz neler?

Yakın vadeli hedeflerim, genital estetik alanının kadınlar tarafından fark edilmesini sağlayarak yaşamlarını daha hijyenik, daha özgüvenli ve daha mutlu geçirmelerini sağlamak. Uzun vadede ise genç meslektaşlarımı ve geleceğin genital estetik cerrahlarını yetiştirmeye katkıda bulunmak ve onlara deneyimlerimi aktararak, alanımızın sürekli gelişmesine ve yeniliklere açık olma[1]ına destek olmak istiyorum.


6698 sayılı Kişisel Verilerin Korunması Kanunu uyarınca hazırlanmış aydınlatma metnimizi okumak ve sitemizde ilgili mevzuata uygun olarak kullanılan çerezlerle ilgili bilgi almak için lütfen tıklayınız.